Fundusze unijne i współpraca ponad granicami szansą dla Podkarpacia

Wiceminister Adam Hamryszczak wziął udział w konferencji na temat programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w Jesionce koło Rzeszowa.

2016-10-22, 07:00

Fundusze unijne i współpraca ponad granicami szansą dla Podkarpacia
Świętokrzyskie i Podkarpacie zostały objęte inicjatywą „Lagging Regions” . Foto: Wikimedia Commons/CC/Mareksilarski/Marek Silarski

W trakcie spotkania rozmawiano o możliwości rozwoju województwa ze względu na jego położenie geograficzne. Zaprezentowano ciekawe projekty zrealizowane w poprzedniej perspektywie we współpracy z sąsiadującymi krajami. Spotkanie przebiegało pod hasłem Współpraca ponad granicami szansą dla Podkarpacia.

Umiejscowienie regionów przy granicy państw jest coraz częściej postrzegane jako szansa na rozwój. Województwo podkarpackie dzięki swojemu położeniu ma możliwość współpracy transgranicznej zarówno z partnerami z UE w ramach programu Interreg Polska-Słowacja, jak też spoza Wspólnoty z Ukrainą i Białorusią w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (EIS).

- Programy są doskonałym instrumentem w sytuacji pojawienia się potrzeb, na które pojedyncze gminy, powiaty czy regiony same nie odpowiedzą. Udział w międzynarodowym projekcie to szansa na czerpanie z doświadczeń partnera z innego kraju. Interreg i EIS integrują społeczności lokalne i regionalne podzielone granicami, co w dalszej perspektywie ma ogromny wpływ na zmniejszanie dystansu rozwojowego – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.  

Region może korzystać również z dwóch programów transnarodowych: Region Morza Bałtyckiego, Europa Środkowa oraz międzyregionalnego INTERREG EUROPA, w których wspólne działania podejmują podmioty z kilku państw UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podmioty z różnych sektorów mogą wypracowywać rozwiązania m.in. w zakresie turystyki i wykorzystania dziedzictwa kulturowego, innowacji, zrównoważonego transportu, odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska oraz zarządzania strategicznego.

REKLAMA

Po pierwszych naborach w ramach programów Region Morza Bałtyckiego, Europa Środkowa oraz Interreg Europa środki (ponad 1 mln euro) otrzyma łącznie 8 podmiotów z Podkarpacia. Kolejne nabory planowane są w 2017 r.

Fundusze Europejskie na lata 2007-2013

W ramach perspektywy finansowej 2007-2013 projekty międzynarodowe ze środków Interreg oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa realizowało 87 podmiotów z Podkarpacia. Przykładami efektu tej współpracy są:

- utworzenie Polsko-Ukraińskiego Centrum Hodowli i Promocji Konia Huculskiego w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina. Projekt obejmował m.in. renowację infrastruktury (stajnie, padoki), szkolenie personelu w zakresie metod i zasad prowadzenia hodowli koni rasy huculskiej oraz spis liczby koni tej rasy.

- rozwój astroturystyki dzięki projektowi Karpackie Niebo z programu Polska-Słowacja. W ramach działań inwestycyjnych m.in. zbudowano planetarium przy Obserwatorium Astronomicznym w Hummenem oraz przebudowano poddasze budynku Liceum Ogólnokształcącego w Lesku, tworząc zaplecze szkolnego obserwatorium. Skutkiem przedsięwzięcia jest poprawa dostępu młodzieży i mieszkańców do obiektów obserwacji nieba, a co za tym idzie – upowszechnianie wiedzy o tej dziedzinie.

REKLAMA

Fundusze Europejskie na lata 2014-2020

Obecna perspektywa finansowa 2014-2020 daje kolejne możliwości rozwoju. 11 października 2016 r. został uruchomiony pierwszy nabór wniosków do nowej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina. Konkurs na koncepcje projektowe potrwa do 31 grudnia br. Jego budżet wynosi 80 mln euro. Aby realizować projekt, niezbędny jest udział partnera z Polski oraz z Białorusi i/lub Ukrainy. Jedna z instytucji zostaje partnerem wiodącym, który odpowiada za całość przedsięwzięcia i koordynuje jego realizację. W ten sposób podmioty działające na terenach przygranicznych współpracują w sąsiedzkich partnerstwach na rzecz wspólnego rozwoju - identyfikują wspólne potrzeby i wspólnie szukają rozwiązań.

W ramach programów wskazywane są potencjały poszczególnych obszarów przygranicznych, tak aby poprzez projekty można było podnieść atrakcyjność turystyczną i osadniczą regionu, a tym samym zwiększyć poziom zatrudnienia oraz jakości życia mieszkańców. Dofinansowanie modernizacji lokalnej infrastruktury w połączeniu ze wsparciem w zakresie edukacji i rynku pracy przyczyni się do niższego odpływu ludności do większych ośrodków miejskich w Polsce lub za granicę.

- Ważne jest z jednej strony zapewnienie wysokiej jakości projektów a z drugiej, ich dobra promocja. Bądźmy widoczni, chwalmy się rezultatami projektów Interreg i EIS, aby były one jeszcze bardziej dostrzegalne. Pokazujmy konkretne osiągnięcia przynoszące pozytywne zmiany. W efekcie nastąpi wzrost świadomości i wiedzy na temat programów a w dłuższej perspektywie , podniesienie ich rangi. To z kolei może doprowadzić do zwiększenia budżetu na współpracę terytorialną w kolejnym okresie programowania, tj. po 2020 roku – zachęcał wiceminister Adam Hamryszczak.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej