PIT 2014 na ostatnią chwilę: jak uniknąć najczęstszych błędów?

Na rozliczenie z fiskusem pozostały nam jeszcze trzy dni. Warto nie odkładać tego na ostatnią chwilę, tak samo jak warto naszą deklaracje przed złożeniem dokładnie sprawdzić, aby uniknąć ewentualnych błędów.

2015-04-28, 11:47

PIT 2014 na ostatnią chwilę: jak uniknąć najczęstszych błędów?
Warto PIT przed złożeniem dokładnie sprawdzić, aby uniknąć ewentualnych błędów. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O najczęstszych błędach popełnianych w deklaracjach PIT mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach: Katarzyna Rzeźnicka, menadżer w dziale prawno-podatkowym PwC /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

A te ciągle się zdarzają, podkreśla Katarzyna Rzeźnicka, menadżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

Niepodpisanie zeznania podatkowego

- Bardzo częstym błędem do tej pory było niepodpisywanie zeznania podatkowego. Obecnie ten błąd jest coraz częściej eliminowany, dlatego że coraz częściej składamy zeznania drogą elektroniczną – zaznacza ekspertka. – Jeżeli nie podpiszemy składanego tradycyjnie PIT, to takie zeznanie jest nieważne. W takiej sytuacji urząd skarbowy wezwie nas do podpisania zeznania – dodaje.

Niewykazanie części dochodu

Katarzyna Rzeźnicka wyjaśnia, że błędów w zeznaniach podatkowych może być więcej.

- Błędem jest również niewykazanie części dochodu. Zdarza się, że podatnicy zapominają uwzględnić jakiś dochód, jeżeli uzyskują dochody z kilku miejsc pracy, lub jakieś dochody incydentalne, pojedyncze z PIT-11 czy PIT-8C. Urząd skarbowy ma informacje o takich dochodach od płatnika i jeżeli nie został on wykazany w rocznym PIT przez podatnika, to wzywa go do skorygowania zeznania i uwzględnienia tego dochodu wcześniej nieuwzględnionego – mówi Katarzyna Rzeźnicka.

REKLAMA

Składanie zeznań po terminie

Za niezłożenie PIT w terminie, jak wyjaśnia ekspertka, karą może być brak możliwości skorzystania z pewnych ulg podatkowych.

- Złożenie zeznania w terminie jest bardzo ważne dla podatników, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem. Takie osoby, żeby skorzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, muszą złożyć swoje zeznanie w terminie – podkreśla Katarzyna Rzeźnicka.

Zapominanie o ulgach podatkowych

Ekspertka przypomina też o możliwości skorzystania z ulg przy płaceniu podatków.

- Najczęstszą ulgą, z jakiej korzystają podatnicy, jest ulga na dzieci. Inne ulgi to np. ulga rehabilitacyjna, dla osób, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, lub mają na swoim utrzymaniu taką osobę. Istnienie też ulga na Internet, która polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na użytkowanie sieci. Ta ulga przysługuje osobom, które dotychczas z niej nie korzystały lub korzystały wyłącznie rok wcześniej – wyjaśnia Katarzyna Rzeźnicka.

REKLAMA

Termin na składanie deklaracji podatkowych za 2014 rok upływa 30 kwietnia.

Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów o najczęstszych błędach popełnianych w zeznaniach rocznych:

Dominik Olędzki, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej