more_horiz
Gospodarka

PIT 2014: z rozliczeniem podatku dochodowego lepiej nie zwlekać do północy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 19:36
Rozliczenie się z fiskusem większości osób nie powinno zająć w tym roku więcej niż kilka chwil. A to za sprawą uruchomionego w tym roku systemu ze wstępnie wypełnionymi zeznaniami.
Audio
  • O problemach, jakie mogą nas spotkać z wysyłką PIT przez internet w ostatniej chwili, mówił w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, Andrzej Marczak z firmy doradczej KPMG /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Nie odkładajmy wysłania PIT przez internet na godz. 22-23
Nie odkładajmy wysłania PIT przez internet na godz. 22-23Foto: Pixabay.com

Ale uwaga - nie odkładajmy wysłania takiej internetowej deklaracji na godz. 22-23, radzi Andrzej Marczak z firmy doradczej KPMG.

- Pamiętajmy, że ten system musi nam wygenerować tzw. Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które jest odpowiednikiem stempla pocztowego, świadczącego o tym, że złożyliśmy deklarację podatkową w terminie. Jeśli system nam nie wygeneruje UPO do północy, może być problem, że ostatecznie złożymy zeznanie po terminie – ostrzega Andrzej Marczak.

Zawczasu przygotuj potrzebne do logowania dane

Samo zalogowanie się na portalu podatkowym może niektórym osobom przysporzyć problemów.

- W tym systemie wstępnie wypełnionych deklaracji musimy wpisać dane o przychodach za 2014 rok, aby się zalogować. Żeby zaś później wysłać, uwiarygodnić tę deklarację, musimy sięgnąć do danych o przychodach za 2013 rok. Kiedy będziemy w ostatniej chwili wysyłać zeznanie, możemy nie mieć tych danych i wówczas będzie kłopot – zaznacza ekspert.

Termin rozliczenia się z fiskusem mija o 30 kwietnia o północy.

Jak rozliczyć PIT przez Internet tłumaczy, krok po kroku, Iwona Potyralla z Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.

Krzysztof Rzyman, awi