Catalyst

2014-06-19, 20:00

Catalyst
Dariusz Mejszutowicz, Wicedyrektor Działu Sprzedaży BondSpot SA. Foto: Polskie Radio

Catalyst – to rynek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, na którym notowane są papiery dłużne. Są to obligacje skarbowe, komunalne, korporacyjne i listy zastawne. Papiery są notowane na rynku regulowanym i ASO, czyli w alternatywnym systemie obrotu.

Posłuchaj

Co to jest rynek Catalyst, jaką odgrywa rolę na rynku kapitałowym w tym jakie ma znaczenie dla firm i samorządów, wyjaśnia Dariusz Mejszutowicz, Wicedyrektor Działu Sprzedaży BondSpot SA. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Rynek Catalyst stanowi alternatywę dla kredytów bankowych przy finansowaniu potrzeb rozwojowych samorządów i przedsiębiorstw. Nabywcami obligacji są przede wszystkim instytucje finansowe, takie jak Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych czy Otwarte Fundusze Emerytalne. Kupować je mogą jednak także inwestorzy indywidualni, a wtedy przykładowo mieszkaniec danej gminy może współfinansować inwestycje na jej terenie.

Pieniądze z emisji obligacji komunalnych przeznaczane są przede wszystkim na inwestycje infrastrukturalne, budowę dróg, wodociągów czy obiektów sportowych, a środki z obligacji korporacyjnych trafiają na rozwój tych firm.

Rynek Catalyst działa od 30 września 2009 roku.

Sylwia Zadrożna

Polecane

Wróć do strony głównej