Bańki spekulacyjne

Bańka spekulacyjna to negatywne zjawisko zachodzące na rynkach finansowych bądź w gospodarce. Polega na nadmiernym, nieuzasadnionym wzroście cen np. akcji, dóbr tzw. aktywów czy nieruchomości, które przekraczają ich właściwą wartość. Po takim okresie silnego niczym nieuzasadnionego wzrostu cen, bańka pęka, czyli następuje załamanie i gwałtowny bardzo mocny spadek cen, o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.

2014-06-21, 11:00

Bańki spekulacyjne
Marek Wołos, dyrektor w Domu Maklerskim TMS Brokers. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym są bańki spekulacyjne wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Marek Wołos, dyrektor w Domu Maklerskim TMS Brokers (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pierwsza historyczna bańka spekulacyjna to tzw. Tulipomania, która miała miejsce w latach 1636-1637 w Holandii, kiedy ceny cebulek tulipanowych wzrosły do niebotycznych wartości. Za kilka cebulek można było wówczas kupić nawet dom, po olbrzymich wzrostach nastąpiło załamanie i krach na tym rynku.



W XX wieku mieliśmy do czynienia z kilkoma podobnymi bańkami spekulacyjnymi na rynkach finansowych, które w rezultacie zakończyły się kryzysem gospodarczym. Pierwsza bańka spekulacyjna lat 20-tych była na Wall Street (1920-1931), a kolejna która zapisała się na kartach historii miała miejsce w Japonii w latach 1986 – 1991. Z jej skutkami japońska gospodarka boryka się do dziś.

Elżbieta Szczerbak

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej