VAT
Podatek VAT w polskim systemie podatkowym nazywany jest podatkiem od towarów i usług (PTU). Danina ta, opodatkowuje obrót towarami i świadczenie usług – wyjaśnia Piotr Bimkiewicz z Grupy Podatkowej.
2014-04-26, 13:10
Posłuchaj
O podatku VAT mówił Piotr Bimkiewicz z Grupy Podatkowej. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Dodaj do playlisty
Przepisy zawarte w polskiej ustawie o VAT zostały implementowane z dyrektywy unijnej – a to oznacza, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zasady opodatkowania VAT są bardzo podobne – a powinny być takie same – dodaje Bimkiewicz.
Unia Europejska pozwala wszystkim krajom członkowskim na stosowanie różnych stawek podatkowych. Podstawowa stawa VAT w Polsce wynosi obecnie 23%, w Danii i Szwecji wynosi 25%, a w Luksemburgu tylko 15%. Poza podstawową stawką VAT, istnieją również stawki preferencyjne. Stosuje się je po to, by stymulować określone działy gospodarki.
- W polskiej ustawie o VAT występuje stawka preferencyjna wynosząca 8%, która dotyczy w szczególności usług budowlano-montażowych. Jest jeszcze niższa stawka 5%, która obejmuje rolników. Ustawa o VAT zawiera również szereg zwolnień podatkowych – dotyczących głównie instytucji finansowych – banków i ubezpieczycieli.
Piotr Bimkiewicz zwraca również uwagę, że istnieją również dwie sytuacje, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu – jest to transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
REKLAMA
Dominik Olędzki, fko

REKLAMA