X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

VAT

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:10
Podatek VAT w polskim systemie podatkowym nazywany jest podatkiem od towarów i usług (PTU). Danina ta, opodatkowuje obrót towarami i świadczenie usług – wyjaśnia Piotr Bimkiewicz z Grupy Podatkowej.
Audio
  • O podatku VAT mówił Piotr Bimkiewicz z Grupy Podatkowej. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Piotr Bimkiewicz z Grupy Podatkowej
Piotr Bimkiewicz z Grupy PodatkowejFoto: Polskie Radio

Przepisy zawarte w polskiej ustawie o VAT zostały implementowane z dyrektywy unijnej – a to oznacza, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zasady opodatkowania VAT są bardzo podobne – a powinny być takie same – dodaje Bimkiewicz.

Unia Europejska pozwala wszystkim krajom członkowskim na stosowanie różnych stawek podatkowych. Podstawowa stawa VAT w Polsce wynosi obecnie 23%, w Danii i Szwecji wynosi 25%, a w Luksemburgu tylko 15%. Poza podstawową stawką VAT, istnieją również stawki preferencyjne. Stosuje się je po to, by stymulować określone działy gospodarki.

- W polskiej ustawie o VAT występuje stawka preferencyjna wynosząca 8%, która dotyczy w szczególności usług budowlano-montażowych. Jest jeszcze niższa stawka 5%, która obejmuje rolników. Ustawa o VAT zawiera również szereg zwolnień podatkowych – dotyczących głównie instytucji finansowych – banków i ubezpieczycieli.

Piotr Bimkiewicz zwraca również uwagę, że istnieją również dwie sytuacje, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu – jest to transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Dominik Olędzki, fko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak