Nowy program Płatnik zapewnia przekazywanie składek szybciej i bez błędów
Pod koniec kwietnia 2015 r. ukazała się najnowsza wersja programu Płatnik, który służy przedsiębiorcom do sporządzania i przekazywania dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to część programu Interaktywny Płatnik Plus.
2015-06-03, 13:04
Posłuchaj
Nowa wersja została rozszerzona o nowe funkcjonalności, podkreśla na antenie radiowej Jedynki Iwona Sarna z Departamentu Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS.
‒ Przede wszystkim Interaktywny Płatnik Plus to taka innowacyjna komunikacja: płatnika z ZUS i ZUS z płatnikiem składek, czyli dwustronna wymiana informacji ‒ dodaje ekspertka ZUS.
Sprawniej i bezbłędnie
Dzięki wprowadzonym zmianom, komunikacja pomiędzy ZUS a płatnikiem składek będzie szybsza i pozwoli uniknąć wielu błędów.
– Najważniejszą korzyścią jest to, że w programie Interaktywny Płatnik Plus płatnicy składek którzy przygotowują dokumenty, ale przygotowują je w oparciu o dane, które są zapisane na kontach płatników i na kontach osób ubezpieczonych w ZUS. Czyli przygotowując dokumenty są pewni, że mają te same dane, co ZUS. I to z całą pewnością przyczyni się do tego, że te dokumenty będą prawidłowe ‒ tłumaczy Iwona Sarna.
REKLAMA
Kontrola danych przed wysłaniem
Co ważne, najnowsza wersja programu Interaktywny Płatnik Plus pozwala zweryfikować prawidłowość dokumentów jeszcze przed wysłaniem ich do ZUS.
– Czyli u siebie, w siedzibie, przy ich sporządzaniu, a nie dopiero wtedy, gdy te dokumenty będą przesłane do ZUS. Poza tym skracamy czas na przekazanie płatnikom zwrotnej informacji o ewentualnych nieprawidłowościach. Jest też automatyczna aktualizacja kartotek płatnika i ubezpieczonych, czyli przy pobraniu aktualizacji płatnik składek aktualizuje sobie dane w swoich kartotekach z tymi danymi, które są zapisane na kontach płatników i ubezpieczonych ‒ zauważa gość Jedynki.
Pozwala to użytkownikom Interaktywnego Płatnika Plus korzystać z jego najnowszej wersji, bez konieczności samodzielnej instalacji niezbędnych komponentów czy słowników.
Po pierwsze: ułatwienia dla przedsiębiorców
A wszystko to zostało wprowadzone po to, by ułatwić przedsiębiorcom pracę.
REKLAMA
‒ Przede wszystkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zrobić wszystko, żeby płatnikom składek, przedsiębiorcom było łatwiej. Kolejną sprawą jest podniesienie i utrzymanie dobrej jakości przekazywanych do ZUS dokumentów. Ponieważ jakość dokumentów, które są przekazywane przez płatników gwarantuje nam prawidłowość danych na kontach płatników i osób ubezpieczonych ‒ dodaje Iwona Sarna.
Na początek największe firmy
Program Interaktywny Płatnik Plus jest wprowadzany etapowo. Najpierw wdrożeni do systemu zostali najwięksi przedsiębiorcy, czyli zatrudniający ponad 500 ubezpieczonych.
‒ Wszystkich tych płatników zapraszaliśmy na szkolenia, a każdy płatnik składek miał przydzielonego indywidualnego konsultanta, który pomagał i przeprowadzał go przez całe to wdrożenie. W tej chwili mamy kolejny etap, czyli wdrażamy płatników, którzy są obsługiwani przez biura rachunkowe, a przedstawicieli biur rachunkowych również zapraszamy na bezpłatne szkolenia ‒ wyjaśnia Iwona Sarna z Centrali ZUS.
W trakcie takich szkoleń można dowiedzieć się m.in. czym jest Program, i o jakie dokładnie funkcje został rozszerzony.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, mb
Na pytania Słuchaczy Jedynki dotyczące programu Interaktywny Płatnik Plus odpowiadała Iwona Sarna z Departamentu Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS.
Najnowsza wersja programu Płatnik, który służy przedsiębiorcom do sporządzania i przekazywania dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wzbudza spore zainteresowanie wśród słuchaczy.
Programu Interaktywny Płatnik Plus został rozszerzony o nowe funkcjonalności. Słuchacze w trakcie telefonicznego dyżuru Iwony Sarny pytali przede wszystkim o
możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń dla biur rachunkowych. Takie szkolenia trwają w całym kraju – można się na nich dowiedzieć co może umożliwić i ułatwić nowy Program, i o jakie dokładnie funkcje został rozszerzony.
REKLAMA
Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl, a także można je uzyskać u pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Sali Obsługi Klientów, we wszystkich oddziałach ZUS.
Oprac. Justyna Golonko
Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA