ZUS umożliwia przedsiębiorcom rozłożenie zaległości na wieloletnie raty
Przedsiębiorcy, którzy mają kłopoty z opłacaniem składek, mogą skorzystać z układu ratalnego. Umożliwia on spłatę zadłużenia w okresie uzgodnionym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
2015-08-12, 15:37
Posłuchaj
‒ Co do zasady ten okres spłaty nie powinien przekraczać 5 lat. Jednakże w pewnych sytuacjach, kiedy istnieje możliwość zabezpieczenia tych należności w jakiś sposób, np. hipoteką czy zastawem, a historia współpracy z przedsiębiorcą jest pozytywna, płacił on na bieżąco składki, wtedy istnieje możliwość rozłożenia tych należności na okres dłuższy niż 5 lat ‒ wyjaśnia Marcin Kamionek z Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS.
Korzystne zmiany od 1 grudnia 2015 r.
Na raty ZUS może rozłożyć całe zadłużenie, jeśli dotyczy ono składek za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli jednak zadłużenie dotyczy zatrudnianych pracowników, to na raty można rozłożyć wszystko oprócz ich ubezpieczenia emerytalnego oraz zdrowotnego, ale i to ma się niedługo zmienić.
‒ Sejm 9 kwietnia tego roku przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która pozwoli na rozłożenie na raty oraz ewentualnie odroczenie również tych składek. Jednak przepisy wejdą w życie dopiero od 1 grudnia tego roku, i co ważne ‒ wniosek o rozłożenie na raty lub odroczenie tych należności można składać dopiero po 1 grudnia 2015 r. ‒ podkreśla Marcin Kamionek.
Dokumenty zależą od wielkości firmy
Wzory wniosków można znaleźć zarówno w Internecie, jak i w Salach Obsługi Klienta ZUS. Przedsiębiorca musi w nich podać swoje dane oraz określić, których składek ma dotyczyć rozłożenie na raty i uzasadnić, dlaczego o nie występuje. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty.
REKLAMA
‒ To, jakie dokumenty mają być złożone zależy od tego, kto składa wniosek. O inne dokumenty będzie proszona duża spółka, a o inne dokumenty będzie proszona osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Duża spółka będzie poproszona o dostarczenie sprawozdań finansowych np. za ostatnie trzy lata. Natomiast osoba prowadząca jednoosobową działalność ‒ o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym i PIT-ów za ostatnie trzy lata. Czyli różnica jest dosyć spora ‒ zauważa ekspert ZUS.
Kontakt z ZUS zdecydowanie się opłaca
Często przedsiębiorca, który od pewnego czasu ma kłopoty finansowe, i m.in. nie opłaca składek, ma z tego tytułu zaległości, ale nie chce iść do ZUS. Ponieważ obawia się nieprzyjemnych konsekwencji.
Jednak właśnie w takiej sytuacji najlepiej udać się do ZUS, bo z wnioskiem o udzielenie ulgi w spłacie należności może wystąpić każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości czy osobowości prawnej.
‒ Zdecydowanie nie należy unikać kontaktu z ZUS. Zaletą układu ratalnego jest to, że przedsiębiorca zamiast ponosić koszty odsetek, które jak wiadomo są dosyć wysokie ‒ ponosi opłatę prolongacyjną, która stanowi połowę wysokości odsetek ‒ tłumaczy Marcin Kamionek.
REKLAMA
A dodatkowo, jeśli wobec takiego przedsiębiorcy prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, to podpisanie umowy o układzie ratalnym powoduje zawieszenie tego postępowania.
Kiedy ZUS może odmówić rozłożenia zadłużenia na raty?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić rozłożenia zaległości na raty, gdy:
- mimo obowiązku, przedsiębiorca nie będzie opłacał składek bieżących należnych po dniu złożenia wniosku,
- z historii dotychczasowej współpracy wynika, że podejmowane przez przedsiębiorcę działania związane z posiadanym zadłużeniem nie miały na celu jego spłaty, a jedynie były działaniami „na zwłokę”,
- pomimo wyrażanych dotychczas zgód na spłatę zadłużenia w ratach, przedsiębiorca nie dotrzymał warunków spłaty.
Jeśli ZUS odmówi przedsiębiorcy udzielenia ulgi, to może on w ciągu 7 dni zakwestionować sposób rozpatrzenia tej sprawy, i wtedy wniosek może zostać ponownie rozpatrzony.
Jak można złożyć wniosek?
Wnioski o skorzystanie z układu ratalnego można składać wykorzystując różne formy:
REKLAMA
- p i s e m n i e – za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej bądź osobiście w każdej jednostce ZUS,
- u s t n i e do protokołu (w jednostce ZUS) – protokół powinien być podpisany przez Ciebie oraz przez pracownika ZUS, który go sporządził,
- e l e k t r o n i c z n i e – z pomocą portalu pod adresem pue.zus.pl, który jest częścią Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE),
- t e l e f o n i c z n i e – za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej (COT): 801 400 987 – z telefonów stacjonarnych, 22 560 16 00 – z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Aby złożyć wniosek w tej formie, musisz mieć profil na platformie PUE.
Więcej informacji na stronach: www.zus.pl oraz pue.zus.pl.
Sylwia Zadrożna, mb
Audycja zrealizowana przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA