X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Bez potwierdzonych składek nie ma szans na kredyt

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 12:45
Przedsiębiorca, który startuje w przetargach publicznych albo ubiega się o kredyt w banku – musi przedstawić zaświadczenie, że nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.
Audio
  • We wniosku przedsiębiorca wskazuje, w jakiej formie chce odebrać to zaświadczenie. Mimo iż składamy e-wniosek , to nadal jest to prawnie dokument, który możemy wystawić jedynie w formie papierowej – wyjaśnia gość Jedynki Wojciech Andrusiewicz z ZUS. (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Odręcznie pisanie wiele o nas mówi.
Odręcznie pisanie wiele o nas mówi.Foto: Glow/images

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek potwierdza, że na dzień wydania zaświadczenia płatnik nie zalega z opłacaniem składek. Stan rozliczeń potwierdzany w zaświadczeniu jest ustalany na podstawie aktualnie zaewidencjonowanych na koncie płatnika danych z prawidłowo wypełnionych i przekazanych przez płatnika dokumentów rozliczeniowych, jak też dokonanych wpłat, które zostały zidentyfikowane i zaewidencjonowane na koncie płatnika, do dnia wydania zaświadczenia.

W jaki sposób złożyć i jak odebrać wniosek?

Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można złożyć na 3 różne sposoby.

– Przedsiębiorca może to zrobić osobiście w placówce ZUS, albo drogą listowną za pośrednictwem poczty, a można też za pośrednictwem Internetu, poprzez Platformę Usług Elektronicznych, a właściwie przez swój profil na PUE – wyjaśnia gość radiowej Jedynki Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jednak nawet jeśli przedsiębiorca złoży wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu wpłacania składek drogą przez Internet, to i tak, aby go odebrać będzie musiał iść do oddziału ZUS.

Chyba, że posiada on swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Wówczas zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca może otrzymać także drogą elektroniczną.

– We wniosku przedsiębiorca wskazuje, w jakiej formie chce odebrać to zaświadczenie. Pamiętajmy bowiem, że mimo iż składamy wniosek elektronicznie, to nadal jest to prawnie dokument, który możemy wystawić jedynie w formie papierowej. Czyli na skrzynkę przesłać go nie możemy. Takie obowiązuje prawo, jest to dokument opieczętowany, który przedkładamy w innych organach, czy też instytucjach finansowych.  Ale możemy sobie zażyczyć, żeby to albo przesłano korespondencją do domu czy do firmy, bądź też wybrać odbiór osobisty na miejscu, w placówce ZUS – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Ważne!

Nie ma żadnej granicznej kwoty minimalnej, która stanowiąc zadłużenie, uzasadniałaby wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Płatnik składek korzystający z ulg (np. odroczenie płatności lub zawarcie układu ratalnego) może otrzymać na wniosek zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, jeżeli w terminie wykonuje postanowienia podpisanej umowy w sprawie ulgi. W zaświadczeniu jest podawane potwierdzenie faktu korzystania z ulgi.

Ile czasu trwa wydanie zaświadczenia?

Zazwyczaj wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek zajmuje nie więcej niż kwadrans.

– Ponad 90 proc. wniosków rozpatrujemy w ciągu kilkunastu minut. Czyli tak naprawdę na cito, jeśli ktoś przyjdzie do placówki ZUS i poprosi o taki dokument. Ale co ważne: tylko wtedy, gdy nie ma żadnych błędów na koncie i nie ma zaległości, bo to jest rzecz najistotniejsza. Nie można bowiem mieć błędów na koncie i zaległości. Jeżeli wszystko na koncie jest prowadzone prawidłowo, jeżeli rozliczamy się terminowo, wówczas ZUS wyda nam takie zaświadczenie w ciągu 15 minut – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Ważne!

Została uruchomiona usługa umożliwiająca potwierdzanie autentyczności zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek wydanych po 3 kwietnia 2009 roku. Usługa jest bezpłatna, dostępna online: https://ssl.zus.pl/zn.

Aż 250 tys. zaświadczeń w 2014 roku

Czyli, nawet jeśli przedsiębiorca złoży wniosek o wydanie zaświadczenia przez Internet, to w zasadzie od razu może podjechać do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odebrać zaświadczenie.

– W roku 2013 takich dokumentów na cito wystawiliśmy blisko 300 tys., a w roku 2014 blisko 250 tys. To obrazuje, jak szybko i sprawnie można taki dokument w ZUS otrzymać – zaznacza Wojciech Andrusiewicz.

Informacja o wystawionych zaświadczeniach o niezaleganiu:

Źródło: ZUS

Dłuższy, ustawowy termin 7 dniu obowiązuje tylko w wypadku spraw wymagających wyjaśnienia.

Więcej informacji na ten temat na stronie: www.zus.pl.

Sylwia Zadrożna, mb

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)
  • Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. (Dz.U. z 2005 r. Nr 64, poz. 565 z późn. zm.)
  • Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009r. Nr 205, poz. 1585,) w związku z postanowieniami art. 217–219 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).

Audycja zrealizowana przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zalegasz ze składkami ZUS? Pomoże doradca

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 08:47
Przedsiębiorcy - płatnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zalegający ze spłatą składek czy z tego powodu zadłużeni otrzymają wsparcie ze strony specjalnych doradców do spraw ulg i umorzeń - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS umożliwia przedsiębiorcom rozłożenie zaległości na wieloletnie raty

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 15:37
Przedsiębiorcy, którzy mają kłopoty z opłacaniem składek, mogą skorzystać z układu ratalnego. Umożliwia on spłatę zadłużenia w okresie uzgodnionym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń