Czy Warszawa może mieć darmową komunikację miejską?

Już w niemal 50 polskich miastach można korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

2016-04-05, 17:41

Czy Warszawa może mieć darmową komunikację miejską?
Zdaniem eksperta stworzenie zupełnie darmowego systemu w dużych miastach jest praktycznie nie możliwe. Foto: Pixabay.com/public domain

Posłuchaj

O darmowej komunikacji miejskiej w audycji Wszystko o gospodarce radiowej Jedynki mówi Michał Grobelny z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Kolejnych 10 likwidację biletów właśnie rozważa. Zdaniem ekspertów zniesienie opłat za korzystanie z miejskich autobusów czy tramwajów to  dobry pomysł, bo promuje tańszy i bardziej ekologiczny transport publiczny.

Darmowa komunikacja tylko w małych miastach

Jednak z drugiej strony, w dużych miastach, może w konsekwencji doprowadzić to do ograniczenia inwestycji i spadku komfortu podróży.

- Tylko w momencie kiedy mamy sieć transportu publicznego w ograniczonym zakresie, to można sobie na taki eksperyment. Można sprawdzić czy faktycznie wprowadzenie darmowego transportu publicznego w miastach, które mają problem z zakorkowanymi centrami, faktycznie zachęci mieszkańców by przesiedli się do pojazdów komunikacji miejskiej – wyjaśnia Michał Grobelny z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Potrzebne są inwestycje

Zdaniem eksperta stworzenie zupełnie darmowego systemu w dużych miastach jest praktycznie nie możliwe.

REKLAMA

- Bez odpowiednich wpływów i bez odpowiednich nakładów standard podróży obniży się i to dość radyklanie. Inaczej faktycznie może być w tych niewielkich ośrodkach miejskich, gdzie taboru jest i tak niewiele – przekonuje gość radiowej Jedynki.

Przykład Tallina

Tak właśnie było w przypadku Tallina w Estonii, największego europejskiego miasta z całkowicie darmową komunikacją dla mieszkańców.

- Tam wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej nie spowodowało, że ludzie przesiedli się z samochodów do taboru, a liczba mieszkańców, którzy zameldowali się na stałe w mieście, to około 13 tysięcy mieszkańców, czyli niewiele – wylicza ekspert.

Darmowa komunikacja dla mieszkańców działa m.in. w Mławie, Polkowicach, Nowym Tomyślu, czy Bełchatowie.  Część większych miast oferuje natomiast bezpłatne przejazdy na wybranych liniach, tak jest w Kielcach lub dla wybranych grup -  w Lublinie za darmo jeżdżą dzieci i młodzież niepełnosprawna, a w Krakowie od nowego roku szkolnego, biletów nie będą musieli mieć uczniowie podstawówek.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej