Cyfryzacja gwarantuje nowe miejsca pracy, i nie tylko…

2016-04-13, 09:48

Cyfryzacja gwarantuje nowe miejsca pracy, i nie tylko…
Sporo więc mamy do nadrobienia. To ważne, bo potencjał jaki kryje się w procesie cyfryzacji jest ogromny. Foto: Glow Images/East News

Internet, telefonia komórkowa i inne technologie cyfrowe szybko się rozwijają szczególnie w krajach wschodzących.

Posłuchaj

O cyfryzacji w audycji Wszystko o gospodarce radiowej Jedynki (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

A mimo to, wciąż aż 60 proc. osób na świecie jest poza rewolucją cyfrową - wynika z opracowania Banku Światowego. Autorzy raportu wskazują 3 podstawowe elementy, na których należy się skupić by problem rozwiązać -tłumaczy Krzysztof Szubert ekspert BCC.

Są trzy cele

- To jest dostęp do internetu. Drugi obszar to zwiększenie konkurencyjności firm, również przedsiębiorstw sektora ICT, sektora telefoniczno-telekomunikacyjnego. Kolejny cel to ma być obniżenie cen usług, podniesienie jakości. Poprawa usług e-administracji – wylicza rozmówca.

E-administracja to największe wyzwanie

I to, zdaniem Jerzego Kwiecińskiego wiceministra rozwoju, jest obecnie największe wyzwanie w tym obszarze dla Polski

- Największe wyzwania związane z cyfryzacją stoją przed sektorem publicznym. One w mniejszym stopniu dotyczą infrastruktury, musimy jedynie dokończyć proces dostępu do niej. Główne wyzwania jednak dotyczą informatyzacji sektora publicznego. Do tej pory to się nam nie udawało – podkreśla gość.

Polska na szarym końcu
 

Co potwierdzają różnego rodzaju raporty. Choć Polska jest w czołówce krajów najszybciej przeprowadzających proces cyfryzacji to jednak już pod wg. stopnia cyfryzacji gospodarki wypadamy słabo -przyznaje Krzysztof Szubert.

- Zajmujemy 22. miejsce na 28 państw, czyli już gorzej. Jednak, jeśli zerkniemy w raport dotyczący innowacyjności wychodzący po za samą cyfryzację mamy 27. miejsce, za nami tylko Rumunia. W skali świata na 200 gospodarek mamy 46. miejsce., natomiast pod kontem efektywności wydawania środków na innowacje, zajmujemy 93. pozycję – wylicza dane ekspert.

Konkurencyjność i nowe miejsca pracy
 
Sporo więc mamy do nadrobienia. To ważne, bo potencjał jaki kryje się w procesie cyfryzacji jest ogromny. Technologie dobrze wykorzystane sprzyjają rozwojowi gospodarki - podkreśla wiceminister Jerzy Kwieciński.

- Widzimy wyraźnie, ze poziom penetracji internetu bezpośrednio przekłada się na wzrost gospodarczy i wyższą konkurencyjność. Nazywamy to nową reindustrializacją – wyjaśnia ekspert.

Dlatego innym równie ważnym wyzwaniem jest też podnoszenie kompetencji cyfrowych w polskim społeczeństwie.

To niezwykle istotne również dlatego, że celem rządu jest tzw. Polska bez papieru, czyli elektronizacja usług i kontaktów. Wiceminister Jerzy Kwieciński liczy, że za dwa - trzy lata 50 proc. naszego społeczeństwa będzie załatwiało 80 proc. swoich spraw drogą elektroniczną. Także w  "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" kwestia cyfryzacji jest "priorytetem horyzontalnym".

Elżbieta Szczerbak, abo

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej