Ubezpieczenia dla rowerzystów: jaką polisę wybrać
Sport to zdrowie, a sama jazda rowerem jest wielką przyjemnością. Coraz więcej osób w ten właśnie sposób aktywnie spędza swój wolny czas, a niektórzy nawet na co dzień na rowerze dojeżdżają do pracy. A przezorny rowerzysta to rowerzysta ubezpieczony.
2016-05-02, 16:30
Posłuchaj
Rowerzyści przede wszystkim powinni zainwestować w ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a w szczególności dotyczy to osób, które podróżują na dwóch kółkach po ulicach, przekonuje Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
- W momencie, kiedy mamy kolizję drogową z udziałem dwóch samochodów, jeden pojazd to sprawca, drugi to poszkodowany, sprawa jest prosta. Jest obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego i poszkodowany otrzymuje odszkodowanie z OC sprawcy. W przypadku roweru nie ma takiego ubezpieczenia. W związku z tym, jeżeli rowerzysta poprzez nieostrożną jazdę spowoduje jakąś kolizję na drodze, to koszty takiej kolizji będzie ponosił z własnej kieszeni. Tutaj przychodzi z pomocą dobrowolne ubezpieczenie OC, które działa dokładnie tak samo jak dla samochodów – mówi gość radiowej Jedynki.
Brak ubezpieczenia może nas sporo kosztować
Polisa OC w życiu prywatnym bardzo często dołączona jest do ubezpieczenia mieszkania. Warto to sprawdzić – bo brak takiego ubezpieczenia może sporo nas kosztować, dodaje Marcin Broda, redaktor naczelny „Dziennika Ubezpieczeniowego”.
- Wystarczy powiedzieć, że potrącenie pieszego, koszty jego hospitalizacji i rehabilitacji, w momencie, kiedy np. ktoś skorzysta z prywatnej opieki medycznej, a ma do tego prawo, będą obciążały sprawcę takiego wypadku. A to potrafią być koszty rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych – mówi ekspert.
REKLAMA
Ubezpieczenie od kradzieży
Polisę OC dla rowerzystów wykupimy bez większych problemów. Natomiast ubezpieczenie samego roweru przed kradzieżą, może być większym wyzwaniem.
- Trzeba wyraźnie rozróżnić kradzież od rabunku. Jeżeli chodzi o rabunek, czyli jeżeli ktoś wobec nas używa przemocy, po to, żeby ukraść nam rower, to nie ma problemy z takim ubezpieczeniem. Jest ono ogólnie dostępne i każdy rowerzysta, jeżeli będzie chciał, może się w nie wyposażyć. Natomiast trudno będzie znaleźć ofertę ubezpieczenia przed kradzieżą – zaznacza Marcin Tarczyński.
Co z kradzieżą roweru z mieszkania?
Jeżeli mamy ubezpieczone mieszkanie lub dom, wówczas nasz jednoślad jest chroniony. Jednak warto dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia.
- Jeżeli on będzie ukradziony z mieszkania, to pewnie ta ochrona będzie. Ale wiele osób trzyma rowery np. na balkonie, wtedy przy niektórych warunkach ubezpieczenia może to być problematyczne. Jeżeli mamy rower w piwnicy, to pewnie w większości ofert będzie on chroniony. Ale jeżeli już trzymamy go w jakimś wspólnym pomieszczeniu, tzw. wózkarni, wtedy może być problem – uważa Marcin Broda.
REKLAMA
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Rowerzyści – chcąc zabezpieczyć się kompleksowo – powinni również zainwestować w ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa gwarantuje nam odszkodowanie w określonej kwocie w zależności od poniesionych przez nas obrażeń.
Za polisę OC dla rowerzystów zapłacimy około kilkudziesięciu złotych - jednak jak podkreślają eksperci - przed jej wykupieniem warto przeczytać warunki umowy i dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia.
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA