Nowy prezes NBP, nowe wyzwania
Wkrótce zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Na następcę profesora Marka Belki prezydent Andrzej Duda zaproponował kandydaturę profesora Adama Glapińskiego.
2016-05-18, 16:46
Posłuchaj
Została dobrze przyjęta przez ekspertów, jako zapowiedź kontynuacji polityki pieniężnej jego poprzednika.
Uniknęliśmy kryzysu
Od czasu transformacji ustrojowej bank centralny miał bardzo dobre władze, dzięki czemu w Polsce uniknęliśmy kryzysu finansowego, twierdzi profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
- Narodowy Bank Polski ma szczęście. Prof. Adam Glapiński właściwie ma podobne cechy do tych, które reprezentował prof. Marek Belka. Jest też bardzo dobrze wykształconym ekonomicznie człowiekiem. Zajmuje się teorią ekonomii, ale funkcjonował też w praktyce. Ma doświadczenia zagraniczne, to zawsze daje szerszy ogląd sprawy – podkreśla rozmówczyni.
Pozytywna destrukcja
O poglądach ekonomicznych prof. Adama Glapińskiego mówi profesor Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Wrocławskiego.
REKLAMA
- To jest w tej chwili najbliżej Schumpeter, który jest zwolennikiem pozytywnej destrukcji, czyli tego, że w gospodarce wszystko powinno się oczyszczać. To oznacza, że jeżeli są firmy, które źle funkcjonują, to one powinny upadać, bo to jest wina zarządzających – wyjaśnia ekonomista.
Problem z kredytami we frankach
Wyzwań nowemu prezesowi NBP nie zabraknie. Na przykład będzie musiał zmierzyć się z problemem tak zwanych "frankowiczów" – mówi profesor Stanisław Gomułka, członek Narodowej Rady Rozwoju, główny ekonomista Business Centre Club.
- Dotychczasowe propozycje bardzo obciążałyby kilka banków w Polsce z możliwością bankructwa niektórych z nich. To by doprowadziło pierwszy raz od lat do niepewności w systemie bankowym. Narodowy Bank Polski powinien być wiodącą instytucją w rozstrzyganiu tego problemu – przekonuje ekonomista.
Deflacja straszy coraz mocniej
Świat, także Polska zaczyna cierpieć na deflację, wobec której nawet teoria ekonomii jest bezradna, zauważa prof. Mączyńska.
REKLAMA
- To jest trochę chichot historii, nie zazdroszczę członkom polityki pieniężnej i szefowi Narodowego Banku Polskiego. Dosypywanie pieniędzy za pomocą niskiej stopy procentowej nie przekłada się na impuls dla gospodarki. A o to przecież chodzi. W Polsce zarysowuje się ta deflacja, która jest groźna, jest ona związana z nienadążaniem popytu nad podażą – wyjaśnia specjalistka.
To jest problem.
Grunt to niezależność
Najważniejsze jednak, żeby prezes banku centralnego pozostał niezależny i nie ulegał naciskom politycznym – podkreślają ekonomiści. Profesor Jajuga mówi, na co nie powinien się przede wszystkim godzić .
- Na finansowanie dziury budżetowej przez NBP na przykład – mówi.
REKLAMA
Profesor Jajuga dodaje, że polityka pieniężna powinna być skorelowana z polityką gospodarczą i fiskalną, ale musi pozostać niezależna. Zdaniem ekonomistów, profesor Glapiński tę niezależność utrzyma.
Aleksandra Michałek – Tycner, abo
REKLAMA