GPW uhonoruje Lesława Pagę

W tym roku warszawska giełda obchodzi swoje 25-lecie. Dziś wieczorem sala notowań zostanie nazwana imieniem Lesława Pagi.

2016-06-06, 17:00

GPW uhonoruje Lesława Pagę
Oficjalne otwarcie GPW w 1991 roku . Foto: GPW

Posłuchaj

O Lesławie Padze w audycji Wszystko o gospodarce radowej Jedynki (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Będzie to uhonorowanie jednego z głównych twórców naszego rynku kapitałowego po transformacji ustrojowej. Odsłonięta zostanie też tablica upamiętniająca zmarłego w 2003 roku ekonomistę, pierwszego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych, nadzoru który po kilku latach został przekształcony w Komisję Nadzoru Finansowego. 

Niekwestionowany lider, człowiek sukcesu

Był tak przekonujący, że razem z Krzysztofem Lisem wiceministrem przekształceń własnościowych dostali zaproszenie do Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych, mimo że nie mieliśmy wtedy jeszcze nawet giełdy - wspomina męża Ewa Paga, prezes fundacji im. Lesława Pagi.

- Razem wybrali się na konferencję do Santiago de chile. Tam nie mając żadnych pełnomocnictw byli na tyle przekonywujący, że jako jedyni w historii, którzy nie są organizacją, zostali przyjęci w poczet członków – mówi gość radiowej Jedynki.

Nadzór to podstawa

Był to człowiek zdeterminowany, ideowy, charyzmatyczny, przekonany, że rynek kapitałowy może funkcjonować tylko wtedy gdy istnieje odpowiedni nadzór – dodaje Jacek Socha, wiceprezes firmy doradczej PWC.

REKLAMA

- Poznaliśmy się w lutym 1990 roku. Lesław był w tym czasie doradcą wicepremiera, ministra finansów Leszka Balcerowicza i był w grupie osób, które przygotowywały koncepcję funkcjonowania rynku kapitałowego. W tej grupie był również Wiesław Rozłudzki. Rok później w czerwcu 1991 roku powstała Komisja – wspomina rozmówca.

Początki GPW

Rynek kapitałowy po transformacji ustrojowej rodził się w jednym pokoju, w dawnej siedzibie cenzury przy ulicy Mysiej.

- W Ministerstwie Przekształceń Własnościowych były dwie grupy osób. Wiesław Rozłudzki był dyrektorem Departamentu Rynku Kapitałowego, to była grupa przygotowująca giełdę. Drugą grupę stanowił Departament Komisji Papierów Wartościowych, kierowany przez Lesława Pagę. Ta grupa tworzyła Komisję Papierów. Prace szły równoległe, jeżeli chodzi o przygotowanie ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. Po 25 latach te założenia, które były przyjęte przy konstrukcji budowy rynku kapitałowego są nadal aktualne – przekonuje specjalista.

5 spółek

Pierwsza sesja giełdy odbyła się w kwietniu 1991 roku.

REKLAMA

- 16 kwietnia było notowanych 5 spółek (Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable, Exbud), wartość obrotów wyniosła 2000 dolarów. Notowania odbywały się na pożyczonych komputerach. Nie dały one dużo zarobić inwestorom, ale to był początek – dodaje.

Dziś na warszawskiej giełdzie notowanych jest około tysiąca spółek, które dzięki giełdzie pozyskują kapitał, mogą się rozwijać i dawać miejsca pracy.

 Obecny zarząd GPW na czele z prezes Małgorzatą Zaleską postanowił uhonorować jednego z czołowych twórców rynku kapitałowego w Polsce. Dziś wieczorem odsłonięcie tablicy i nadanie Sali notowań imienia Lesława Pagi. Dziś także wręczenie nagrody im. Lesława Pagi, która w tym roku trafi wyjątkowo nie do osoby, ale do instytucji. ​

Karolina Mózgowiec, abo

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej