Szybka ścieżka

"Szybka ścieżka", czyli szansa na wsparcie bez zbędnej zwłoki.

2016-09-29, 13:04

Szybka ścieżka
Przemysław Lewandowski, koordynator Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest "szybka ścieżka" w programach funduszy europejskich oraz co oznacza dla beneficjentów europejskiego wsparcia, wyjaśnia Przemysław Lewandowski, koordynator Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tak zwana szybka ścieżka to jedna z możliwości dofinansowania przedsiębiorstw w Programie Inteligentny Rozwój, wyjaśnia Przemysław Lewandowski, koordynator Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Celem tego działania jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw, dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Udzielanie tego rodzaju wsparcia leży w gestii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowywane są badania naukowe, prowadzące  do powstania nowych produktów i technologii, które można skomercjalizować, czyli wprowadzić na rynek. Można to zrobić samemu, udzielić licencji innemu przedsiębiorcy, można też produkt odsprzedać. Ważne jest, aby firma, która kupi produkt czy też prawo do dysponowania nim, wdrożyła go do produkcji, a nie sprzedała kolejnemu kontrahentowi.

"Szybka ścieżka" finansowa obejmuje dwa rodzaje przedsięwzięć: badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Te pierwsze dotyczą wczesnego etapu, kiedy nie jest jeszcze dokładnie wiadomym, jak nowe urządzenie działa, jaka jest w detalach jego struktura i technologia towarzysząca wykorzystaniu. Prace rozwojowe to etap bardziej zaawansowany, kiedy jest już dostępna cała technologia i trzeba ją wdrożyć, aby otrzymać rynkowy produkt.

Duże pieniądze dla firm różnej wielkości    

Wszystkie mogą skorzystać z takiego wsparcia. Organizuje się oddzielne konkursy dla dużych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kwoty dofinansowania są wysokie.

REKLAMA

Minimalna wartość projektu powinna wynieść 2 mln złotych. Maksymalna wielkość dofinansowania, jakie można otrzymać z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, to 20  mln złotych. Jeżeli w projekcie zaplanowane są badania przemysłowe, to poziom wsparcia może wynieść od 50 do 70 procent wartości przedsięwzięcia. Jeżeli przewidziane są, a muszą być przynajmniej one właśnie, prace rozwojowe, to poziom dofinansowania może wynieść od 20 do 45 procent budżetu projektu. Jeżeli w projekcie założono, że efekty prac zostaną upowszechnione w drodze publikacji czy organizowania konferencji, to można liczyć na dodatkową premię.

Dla przedsiębiorcy czas to pieniądz

... dlatego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma 60 dni na ocenę złożonego wniosku. Konkursy ogłaszane są często i trwają kilka miesięcy. Ocena projektów składa się z kilku etapów: oceny formalnej, oceny eksperckiej, a jej elementem jest także spotkanie wnioskodawcy z ekspertami. Warto staranie przygotować wniosek, aby uniknąć zbędnych rozczarowań. Najważniejsze, aby przewidywał on prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Te prace muszą wpisywać się w krajowe Inteligentne Specjalizacje. Wniosek jest oceniany pod względem zawartego w nim potencjału naukowego, czy jego realizacja  faktycznie rokuje nadzieje na osiągnięcie sukcesu, czy zaplanowane prace są możliwe do zrealizowania, a kadra gwarantuje osiągnięcie postawionych celów. Jest też ocena biznesowa pokazująca, czy rezultat prac badawczo-rozwojowych uda się z sukcesem wprowadzić na rynek.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, lub kontaktując się z punktami informacyjnymi Funduszy Europejskich.

Dariusz  Kwiatkowski

REKLAMA



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej