Będzie pomoc finansowa dla producentów mleka

Państwo wesprze finansowo rolników, którzy przekroczyli unijne kwoty mleczne. Rząd zaakceptował program takiej pomocy.

2016-05-20, 12:55

Będzie pomoc finansowa dla producentów mleka
Rząd będzie zastanawiał się na nad dodatkowymi formami pomocy dla producentów mleka. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O rządowej pomocy dla producentów mleka mówili w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa i Radosław Iwański, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Program ma się zacząć od 1 sierpnia tego roku, pod warunkiem, że otrzyma notyfikację Komisji Europejskiej, wyjaśnia Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

- Mam nadzieję, że w tej trudnej sytuacji na rynkach mleka, kiedy Komisja Europejska ustami komisarza Hogana zapowiada, że będzie zgoda na wsparcie z budżetów krajowych, to nie odmówi nam tego wsparcia dla grupy, które nie do końca ze swojej winy przekroczyła w tym ostatnim roku kwotowania kwoty mleczne i w związku z tym popadła w tarapaty. Ci rolnicy chcieli przecież dostosować się do uwolnienia kwotowania, chcieli rozwijać produkcję. We wcześniejszych latach tych przekroczeń nie było, więc nie mieli powodów, żeby przypuszczać, że ostatni rok będzie taki, iż także ich dotknie to przekroczenie, przecież kara była naliczana tylko wtedy, kiedy kraj przekroczył kwoty, a nie poszczególni rolnicy – mówi wiceminister.

Produkcja mleka stała się nieopłacalna

Zaakceptowanie programu takiej pomocy przez rząd to jest dobra informacja dla rolników, bo dziś ceny mleka jako surowca nie pokrywają nawet kosztów produkcji, podkreśla Radosław Iwański, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

- Oczywiście, jeżeli umorzą drugą i trzecią ratę za przekroczenie kwot mlecznych w ostatnim roku kwotowym, a przypomnijmy, że ostatni rok kwotowy skończył się ponad rok temu, 30 kwietnia 2015 roku, to jest to sytuacja dobra. Zdjęcie tych kosztów kar mlecznych, nałożonych na hodowców bydła i producentów mleka w całej Unii Europejskiej, które były bezzasadne, to ulga. System kwotowania mleka się kończył. Nie raz Komisja Europejska mówiła o tym, że będziemy mieli tzw. miękkie lądowanie, a tak nie było – mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Umorzenie nie dla wszystkich

Problem dotyka przeszło 36 tysięcy rolników, dodaje Jacek Bogucki.

- Kwota łącznie to 395 mln zł. Oczywiście gdyby te umorzenia dotyczyły wszystkich rolników. Przypomnę, że tu będą wnioski rozpatrywane indywidualnie, w zależności od sytuacji gospodarstwa. W przypadku, kiedy wpłata kwoty tej groziłaby pogorszeniem sytuacji gospodarstwa, jest możliwość jej umorzenia. Są także inne przypadki losowe, które jeszcze w większym stopniu uprawdopodabniają umorzenie – mówi wiceminister rolnictwa.

Co z rolnikami, którzy już zapłacili całą karę?

Pozostaje kwestia tych rolników, którzy kary już zdążyli zapłacić, zwraca uwagę Radosław Iwański.

- To jest pewna niedoskonałość tego projektu, który został przyjęty przez polski rząd, bo zapewne były takie osoby, które karę mleczną zapłaciły jednorazowo. Ile było takich osób, ile osób będzie mogło teraz skorzystać z tego ułatwienia, które chce wprowadzić rząd, zobaczymy. Sprawiedliwym by było, że ci, którzy ponieśli koszt od razu w pierwszym roku po zamknięciu kwot mlecznych, mogli też z tego rozwiązania skorzystać – uważa ekspert.

REKLAMA

Rząd będzie zastanawiał się na nad dodatkowymi formami pomocy dla producentów mleka, finansowanymi przede wszystkim z budżetu Unii Europejskiej. Niemniej, przy tak niskiej cenie mleka, musi być pełna solidarność, także wśród rolników, dodaje wiceminister Bogucki.

Cena mleka spadła w ciągu ostatnich trzech lat o 30 procent. Nastąpiło to między innymi w wyniku liberalizacji rynku mleka w Unii Europejskiej.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej