more_horiz
Gospodarka

Niskie ceny wiśni efektem zmowy cenowej? Sprawę bada UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 13:15
Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przyjrzy się temu, czy niskie ceny wiśni nie są wynikiem zmowy. Wnioskował o to minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Audio
  • O cenach wiśni mówili w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch, Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw i Władysław Mazur z Biura Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Niskie ceny wiśni efektem zmowy cenowej? Sprawę bada UOKiK
Foto: www.pixabay.com

Sprawie zmowy cenowej na rynku wiśni UOKiK przygląda się regularnie już od kilku lat. Do tej pory nieprawidłowości nie stwierdzono.

- Do tej pory, za każdym razem po przeprowadzonej analizie wynikało, że raczej są to ruchy cenowe będące efektem zachowań rynkowych, a nie zmowy cenowej. To jest dość rozdrobniony rynek i zazwyczaj przy takim rozdrobnionym rynku prawdopodobieństwo wystąpienia kartelu jest dość sporadyczne - mówi rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Producenci dostrzegają problem

To jednak nie znaczy, że problemu nie ma, zaznacza Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

- Mniejsi skupujący sprawdzają ceny na stronach internetowych większych skupujących i do tego się dostosowują. Raczej należy na to patrzeć jako na sytuację, która w zglobalizowanym świecie powoduje, że na kimś trzeba zarobić, a najłatwiej zarobić na najsłabszym, czyli na producencie, konsumencie czy pracowniku – uważa gość radiowej Jedynki.

Ceny wiśni kształtowane przez kilka czynników

Zarzuty o zmowie cenowej odpiera także Władysław Mazur z Biura Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, który dodaje, że ceny wiśni kształtowane są przez kilka czynników.

- Po pierwsze przez możliwości sprzedaży po określonej cenie, sytuacja finansowa firmy, w zależności od tego, czy ma własne środki, czy ma kredyt. To też decyduje o kształtowaniu cen. Odbiorcami naszych towarów są głównie odbiorcy zagraniczni – zaznacza ekspert.

Problem niskich cen owoców  mogłyby rozwiązać: wieloletnie umowy między producentami a odbiorami owoców oraz powstanie silnych grup producenckich w naszym kraju. Obecnie na Mazowszu na przykład ceny w skupach wahają się między 70 gr a 1 zł za kg.

Polska jest trzecim producentem wiśni w Europie, tuż po Turcji i Rosji.

Błażej Prośniewski, awi