Pożyczki na rozwój gmin wiejskich

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej proponuje małym gminom pożyczki na rozwój infrastruktury. Konkurs rozpoczął się 3 października i potrwa do 24 października.

2016-10-07, 15:34

Pożyczki na rozwój gmin wiejskich

Posłuchaj

O pożyczkach dla gmin w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Odbiorcami naszych pożyczek są jednostki samorządu terytorialnego, czyli gminy i powiaty, które działają na terenach wiejskich.

- Inwestycje, które będą realizowane, w ramach udzielonej przez nas pożyczki, nie mogę być zlokalizowane w obrębie administracyjnym miejscowości powyżej 20 tys. mieszkańców - doprecyzowuje Krzysztof Podhajski, prezes fundacji.

Na co pieniądze?

Pieniądze z pożyczki można wydać w czterech obszarach.

- Mowa o inwestycjach związanych z budową i modernizacją dróg gminnych i powiatowych. Na nasze wsparcie mogą liczyć inwestycje związane z budową i modernizacją placówek oświatowych, projekty związane z sieciami i stacjami wodociągowymi oraz związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków - wyjaśnia Podhajski.

REKLAMA

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do konkursu odbywają się wyłącznie w internecie. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udostępnia specjalną witrynę internetową, której link jest także na stronie fundacji.

- Kwota o jaką można się ubiegać to jest maksymalnie milion złotych na okres 5 lat. W obecnej edycji oprocentowanie wynosi 2,5 proc. Jednym z elementów podlegających ocenie jest termin zadeklarowania chęci udziału, bo trudno nazwać to wnioskiem, bo na tym etapie nie składamy żadnych dokumentów papierowych. Nie jest to jedyny czynnik podlegający finalnej ocenie. Oceniane są wskaźniki ekonomiczne gminy i na tej podstawie przygotowujemy ranking. W miarę dostępu kopert finansowych na dany nabór kontaktujemy się z poszczególnymi wnioskodawcami, o możliwości złożenia wniosku na dany projekt – tłumaczy gość.

Wkład własny do projektów z UE

To kolejna, dziewiętnasta już edycja Samorządowego Programu Pożyczkowego. Efektów jest wiele.

- Głównym obszarem zainteresowań do tego momentu były inwestycje drogowe, dotyczyło to głównie inwestycji realizowanych ze środków unijnych. Nasza pożyczka stanowiła uzupełnienie wkładu własnego gminy - mówi Krzysztof Podhajski.

REKLAMA

Gminy mogą te pieniądze przeznaczyć na sfinansowanie całego projektu. Nie ma tu żadnych wymogów co do wkładu własnego.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej