PROW: nauka dla rolnictwa - powstaje sieć wspierająca innowacje

Stworzenie systemu, który umożliwi transfer wiedzy do praktyki rolniczej, to zadanie jakie stawiają przed sobą specjaliści zajmujący się budową sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

2016-11-08, 21:46

PROW: nauka dla rolnictwa - powstaje sieć wspierająca innowacje
Cały program jest planowany do końca tej perspektywy budżetowej, czyli do 2020 r.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O sieci która umożliwi transfer wiedzy do praktyki rolniczej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, mówi w Agro-Faktach radiowej Jedynki Jacek Węsierski, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chodzi o to, aby wyniki badań naukowych trafiały do przedsiębiorczych rolników i były wdrażane w życie. 

W efekcie produkcja rolnicza ma być nowocześniejsza i bardziej wydajna.

̶ W działaniach będzie uczestniczyło kilku partnerów, wyjaśnia Jacek Węsierski, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

W sieci ważne są działania trzech partnerów

I wymienia, że pierwszą grupą będą stanowić zespoły naukowców mających swoje osiągnięcia, drugą beneficjenci – rolnicy, przedsiębiorcy rolni, a trzecią – bardzo ważny partner – doradcy, których nazywa się brokerami innowacji.

REKLAMA

Ważna rola brokerów innowacji

̶  Ich zadaniem będzie przekazywanie wiedzy do praktyki, organizowanie całego procesu, wyszukiwanie partnerów, dbanie o przestrzeganie przepisów związanymi np. z zamówieniami publicznymi – mówi gość radiowej Jedynki.

Dofinansowanych będzie około 90 tak zwanych grup brokerskich. I przeznacza się na nich ok. 1 mln zł na jedną operację.

̶  To działanie będzie obudowane jeszcze innymi działaniami, informacyjnymi i promocyjnymi, mówi ekspert.

Przedsięwzięcie jest podzielone na kilka etapów

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, etap pierwszy to głównie etap informacyjny, promujący samą ideę, natomiast w drugim etapie zacznie się budowa grup brokerskich. I będzie to 2017 r.

REKLAMA

̶  Następnym etapem będzie wdrażanie procesu transferowego. W sumie cały program jest planowany do końca tej perspektywy budżetowej, czyli do 2020 r., mówi Jacek Węsierski.

W 2017 r. powstanie specjalna platforma internetowa

Zaznacza, że w Brukseli działa już biuro pomocy, w którego pracach bierzemy już udział i zaczynamy organizować taki help desk również w Polsce.

̶  W 2017 r. zbudowana zostanie platforma internetowa pozwalająca na interaktywną komunikację z nami, a to wzmocni obszar dostępu do informacji - mowi.

Program tworzenia sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich jest finansowany z Funduszy Europejskich.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, jk


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej