Nowe kierunki kształcenia: florystyka i pszczelarstwo

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadzoruje obecnie 47  rolniczych szkół zawodowych. Z dniem 1 stycznia bieżącego roku od samorządów przejęta została pierwsza szkoła na terenie województwa pomorskiego - Zespół Szkół w Swarożynie, a także pierwsza  placówka w województwie śląskim - szkoła w Żarnowcu.

2017-05-16, 14:49

Nowe kierunki kształcenia: florystyka i pszczelarstwo
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O nowych możliwościach kształcenia się w Agro-Faktach radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Docelowo ministerstwu ma podlegać około 60 szkół o nowoczesnych programach nauczania, stwarzających realne szanse na znalezienie pracy przez absolwentów.

Wraz z przejmowaniem placówek następują zmiany związane z reformą oświaty w Polsce.

- Zmiany, które zostają wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej o systemie oświaty, będą spójne ze zmianami wprowadzonymi w szkołach przez resort rolnictwa. To oznacza, że nie będzie już kształcenia ponad gimnazjalnego, tylko ponad podstawowe. Szkoły zawodowe będą tak samo trwały trzy lata, natomiast technika będą trwały pięć lat - wyjaśnia Rafał Romanowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Duży wybór kierunków

Oferta kształcenia w rozmaitych zawodach jest coraz większa.

REKLAMA

- Nowe zawody zostały zaktualizowane, wprowadzona została agrotronika, jest to jeden z bardziej popularnych zawodów. Będę również wprowadzone kierunki niszowe: florystyka, czy turystyka wiejska. Można się również kształcić w kierunku rybołówstwa, pszczelarstwa, jak również kierunki gastronomiczne – wylicza gość.

Atrakcyjne wyjazdy

Od końca 2015 roku rozwijana jest na dużą skalę współpraca szkół rolniczych z wieloma merytorycznymi partnerami.

- Szkoły mogą podpisywać umowy partnerskie z uczelniami wyższymi rolniczymi, z instytutami naukowymi i ze spółkami prowadzonymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych nadzorowanymi przez ministra rolnictwa. Te spółki posiadają bardzo duży potencjał. Uczniowie mogą tam odbywać praktyki i nabywać rzeczową wiedzę praktyczną. Uczniowie naszych szkół praktycznie współpracują z całą Europą. Uczniowie wyjeżdżają w ramach umów partnerskich i z programu Erasmus – wyjaśnia.

Od minionej soboty w TVP 3 prowadzona jest przygotowana przez ministerstwo rolnictwa akcja promocyjna pod hasłem „Rolnik szuka szkoły”, pokazująca potencjał szkół rolniczych.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, abo 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej