more_horiz
Gospodarka

Zbiory papryki będę mniejsze przez wiosenne przymrozki?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 15:34
Właśnie rozpoczął się sezon zbioru papryki w Polsce. Jednak w tym roku może nie być on zbyt udany ze względu na wiosenne przymrozki, prognozuje w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Dawid Olewnicki z SGGW. W końcu jest to warzywo ciepłolubne.
Audio
  • O produkcji papryki w Polsce i tegorocznych zbiorach mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki dr Dawid Olewnicki z SGGW (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polska jest znaczącym producentem papryki w Europie
Polska jest znaczącym producentem papryki w EuropieFoto: leomod/Shutterstock.com

W tej chwili jeszcze trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ten sezon będzie udany, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Dawid Olewnicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

- Dopiero pod koniec października, na początku listopada producenci podsumowują dany sezon. Chociaż są pewne przesłanki, że to może być niekorzystny rok. Przyczyniła się do tego długa i zimna wiosna, a także fale przymrozków, które nawiedziły Polskę w kwietniu, maju. To jest w końcu też roślina ciepłolubna. To może skutkować tym, że opłacalność produkcji może być niska – przewiduje ekspert.

Uprawa najczęściej w tunelach foliowych

W Polsce 90 proc. papryki uprawia się w tunelach foliowych. Powierzchnia jej uprawy wynosi ok. 1,5 tys. hektarów, a zbiory kształtują się na poziomie od 90 do 100 tys. ton.

- W szklarni nieco mniej, bo jednak uprawa pod osłonami, tunelami foliowymi, to są te główne uprawy. Natomiast uprawa polowa jest prowadzona, ale jest obarczona sporym ryzykiem – zaznacza ekspert.

Papryka jest trzecim w kolejności najczęściej uprawianym warzywem pod osłonami, po ogórkach i pomidorach, mówi dr Dawid Olewnicki.

- Z szacunków wynika, że 80 proc. produkcji papryki w Polsce jest produkowane w rejonie Radomia. W ostatnich latach w tym rejonie produkowano ok. 75 tys. ton rocznie – podaje liczby ekspert.

Dużo eksportujemy

Polska nie tylko sporo papryki produkuje, ale i eksportuje.

- W ostatnich latach był to rząd ok. 20 tys. ton – dodaje dr Dawid Olewnicki.

Paprykę eksportujemy głównie na rynek Unii Europejskiej. Jednym z największych odbiorców warzyw z Polski, jak informuje ekspert, są przede wszystkim Niemcy.

90 proc. papryki produkowanej w Polsce uprawiane jest pod osłonami, zwraca uwagę dr Dawid Olewnicki.

Papryka należy do warzyw o bardzo dużej wartości odżywczej. Jest bogatym źródłem witaminy C, prowitaminy A, witamin z grupy B i kwasu foliowego. A do tego jest warzywem niskokalorycznym.

Elżbieta Mamos, Anna Wiśniewska