Europejski Tydzień lasów. "To najbardziej ekologiczny surowiec"

W poniedziałek zaczyna się Europejski Tydzień Lasów "Lasy nasze wspólne dobro." W tym roku gospodarzem wydarzenia jest po raz pierwszy Warszawa.

2017-10-09, 11:43

Europejski Tydzień lasów. "To najbardziej ekologiczny surowiec"
Las (zdjęcie ilustracyjne). Foto: pixabay/MichaelGaida

Posłuchaj

O tym w jakiej kondycji są polskie lasy w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi rzeczniczka Lasów Państwowych, Anna Malinowska (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Będą między innymi wspólne sesje Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa. Uczestnicy z ponad 50 krajów, w tym ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i leśnictwa oraz przedstawiciele nauki, krajowego i zagranicznego przemysłu drzewnego oraz organizacji pozarządowych będą dyskutowali o kondycji europejskich lasów.

 - Będzie mowa o kondycji lasów w Europie oraz o ich różnorodności biologicznej. Będą poruszane tematy polityki leśnej, o tym jakie lasy w Europie mają wpływ na klimat, o tym, że lasy pochłaniają dwutlenek węgla. Lasy Europy są oszczędnością natury, czyli działają podobnie jak rachunek oszczędnościowy. Rośnie las i co roku Europa zdobywa prawie 2 mld drzew, co odpowiada 900 mln metrów sześciennym drewna - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych, Anna Malinowska .

Lasy to 30 proc. kraju

Polska ma powody, by pochwalić się własnymi lasami.

- U nas lasy rosną już na 30 proc. kraju. Tuż po II wojnie światowej lesistość wynosiła 21 proc. Niektórzy zarzekają, że rośnie za dużo sosny, ale to efekt zmian historycznych i potrzeb gospodarczych, które nasz kraj miał po II wojnie światowej. Kiedyś nie było takiej wiedzy. Teraz jest jasne, że aby w lesie były różne gatunki zwierząt to potrzebne różnorodne gatunki drzew w lesie. Wszędzie tam gdzie można leśnicy sadzą gatunku liściaste, tego typu lasów przybyło o ponad 20 proc. - dodaje Anna Malinowska.

Ekologiczny surowiec

Malinowska mówi, że mamy mniej lasów niż na przykład Szwecja czy Finlandia.

- Jeśli chodzi o lesistość to w Polsce jest ona na poziomie średniej europejskiej. Jeśli chodzi o zasobność drewna na pniu to mamy bardzo dużo tego surowca, jesteśmy w czołówce Europy. Las to jest również praca. Drewno ma 300 tysięcy zastosowań i las daje pracę setkom tysięcy osób. Niektórzy uważają, że pozyskuje się za dużo drewna. A przecież to jest najbardziej ekologiczny i odnawialny surowiec. W Polsce pozyskujemy koło 65 proc. tego co nam przyrasta co roku na pniu. W innych krajach europejskich to jest dużo więcej. Te kraje pozyskują 70-90 proc. tego co im przyrasta. To oznacza, że w Polsce jest coraz więcej lasów – dodaje.

REKLAMA

Polskie lasy są ogólnodostępne i można w nich bez ograniczeń zbierać na przykład grzyby czy jagody. Nie to wcale ani oczywiste, ani powszechne w innych krajach.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej