Duże pieniądze na nowe targowiska
Sprzedaż bezpośrednia jest już w Polsce możliwa choć trudno mówić, że kwitnie. Poza niedociągnięciami legislacyjnymi, zwyczajnie nie bardzo ma się gdzie odbywać.
2018-01-09, 15:28
Posłuchaj
Jest szansa na zmianę, bo w najbliższym czasie może powstać ponad 200 targowisk w całej Polsce. Ich budowę dofinansuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- W terminie od 26 stycznia do 23 października 2017 roku przyjmowaliśmy wnioski właśnie na targowiska bądź też obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów. Zostało złożonych 229 wniosków. Teraz trawa ich weryfikacja. Szacujemy, że na te cele możemy przeznaczyć ponad 200 mln zł - mówi zastępca Prezesa Agencji, Tomasz Nowakowski.
Kto dostanie pieniądze?
O dofinansowanie mogły ubiegać się gminy, powiaty bądź też ich związki.
- Założeniem było to, żeby pieniądze trafiły do mniejszych miejscowości. Jest ograniczenie, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. O pieniądze mogły się ubiegać gminy i powiaty, które liczą poniżej 200 tys. mieszkańców - mówi Nowakowski.
Ile można dostać?
Wysokość dofinansowania jest znacząco duża.
- Kwota dofinansowania to 63,63 proc. kosztów poniesionych. Jeśli beneficjent zainwestował milion złotych, to w takim wniosku można się starać o dofinansowanie rzędu 636,3 tys. zł. Na jednego beneficjenta możemy wydatkować maksymalnie milion złotych. Priorytetowo na pewno będą traktowane targowiska całoroczne, oraz obiekty wyposażone w alternatywne źródła energii - dodaje Tomasz Nowakowski.
REKLAMA
Kluczowa jest infrastruktura
Będzie też utwardzona nawierzchnia, oświetlenie i zaplecze sanitarne.
- Jeśli korzystają z niego rolnicy to muszą tam znaleźć całą niezbędną infrastrukturę, jak chłodnia, oświetlenie. Obiekt powinien być zadaszony, ważne jest również utwardzenie terenu - dodaje Tomasz Nowakowski.
Najwięcej wniosków o dofinansowanie budowy targowisk złożyły województwa mazowieckie, lubelskie, łódzkie i wielkopolskie.
Aleksandra Tycner, abo
Polecane
REKLAMA