Błękitne niebo nad Śląskiem. Będą pieniądze na nowatorskie pomysły

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz władze województwa śląskiego wspólnie dofinansują projekty innowacyjne, które umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.

2018-01-30, 16:10

Błękitne niebo nad Śląskiem. Będą pieniądze na nowatorskie pomysły
Samorząd województwa śląskiego poszukuje sposobów poprawienia jakości powietrza w regionie.Foto: PIXABAY

Posłuchaj

Poprawie jakości powietrza, którym oddychają Ślązacy, ma służyć umowa o dofinansowaniu innowacyjnych rozwiązań ograniczających lotne zanieczyszczenia. O szczegółach, na antenie radiowej Jedynki, Dariusz Kwiatkowski rozmawiał z Bartoszem Konopackim z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie na antenie radiowej Jedynki gość Dariusza Kwiatkowskiego Bartosz Konopacki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – mówił o umowie dotyczącej tego przedsięwzięcia. Jak podkreślił  efekty współpracy mogą mieć znaczenie nie tylko dla mieszkańców Województwa Śląskiego.

Smog nie zna granic 

Rozmówca zaznaczył, że celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza, którym oddychają Ślązacy. Podkreślił, że smog nie zna granic i jest to szansa na powstania projektów, które będą miały zastosowanie w skali całego kraju. 50 mln złotych pochodzić będzie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a drugie 50 mln, ze środków województwa śląskiego, które będą służyły poprawie jakości powietrza.

Aktywność samorządu województwa śląskiego przy poszukiwaniu sposobów poprawienia jakości powietrza determinuje wejście w życie w roku ubiegłym uchwały antysmogowej.

Jakie projekty z szansą na dofinansowanie

Jak powiedział Bartosz Konopacki – to wspólne przedsięwzięcie jest kontynuacją działań, które zamierza podjąć województwo śląskie w celu realizacji ustawy antysmogowej, a NCBiR będzie się koncentrowało na projektach służących ograniczeniu zanieczyszczeń ze źródeł niskich, czyli z emisji powstających w transporcie i ze spalania w domowych paleniskach.

REKLAMA

Dodał, że nie wiadomo jeszcze jakie projekty otrzymają dofinansowanie, natomiast nacisk będzie położony na inicjatywy, które pozwolą ograniczyć emisję w szeroko pojmowanej branży energetycznej czy transportowej. Jako przykłady projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie są oczyszczacze powietrza, niskoemisyjne kotły na paliwa stałe, czy kominki z płaszczem wodnym opalane drewnem.

Projekt, który będą wspólnie realizowały władze Województwa Śląskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nosi nazwę „Silesia pod Błękitnym Niebem”.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej