Lasy jako narzędzie poprawy klimatu na Ziemi

Od 2012 roku, 21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. W tym roku - pod hasłem "Lasy i zrównoważone miasta". 

2018-03-21, 14:25

Lasy jako narzędzie poprawy klimatu na Ziemi
W 1945 roku lesistość kraju wynosiła 20 procent, dziś jest to ponad 30 procent. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

O lasach, jako narzędzie walki o poprawę klimatu, mówił w Agro Faktach radiowej Jedynki wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Szacuje się, że w 2050 roku na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało około 6 miliardów ludzi, czyli 70 procent globalnej populacji. W tej sytuacji rola lasów będzie nieoceniona.  

− Lasy wyraźnie poprawiają jakość życia, dzięki nim czujemy się lepiej, ale lasy mają także potencjał dostrzeżony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i przywódców państw świata w Paryżu - powiedział wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek.

Lasy jako narzędzie poprawy klimatu na Ziemi

Jak wyjaśnia, wpisano tam rolę lasów w poprawę klimatu na Ziemi.

− W Katowicach odbędzie się w tym roku konferencja klimatyczna, gdzie będziemy dyskutować jak zrealizować ten cel Porozumienia Paryskiego. I lasy są narzędziem realizacji tego celu, mówi wiceminister.

W Polsce lasów przybywa

− W Polsce lasów przybywa. W 1945 roku lesistość kraju wynosiła 20 procent, dziś jest to ponad 30 procent. Dzięki nim poprawić możemy jakość powietrza i zasobów wodnych, podkreślił Mazurek.

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, trzeba zatrzymywać zasoby wodne aby walczyć z upustynnieniem, Lasy Państwowe mają innowacyjne rozwiązania dotyczące globalnych zagrożeń klimatycznych, a jednym z nich są leśne gospodarstwa węglowe.

W Polsce przybywa rocznie pół miliarda nowych drzew


− Co roku leśnicy sadzą w Polsce 500 milionów nowych drzew - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny.
I co najważniejsze, z roku na rok rośnie ilość nasadzeń drzew liściastych, zwiększających bioróżnorodność i odporność lasów.

Ważne też lasy w miastach

Lasy są częścią wielu miast. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy znajdują się cztery nadleśnictwa, ale są bardziej spektakularne przykłady - dodał Konieczny.

I wylicza, że takim miastem są Katowice, gdzie lasy stanowią 40 proc. powierzchni miasta.

Polskie lasy są znakomitym miejscem wypoczynku. Coraz łatwiej do nich dojechać, coraz więcej w nich pieszych szlaków czy ścieżek rowerowych.

Warto dodać, że o ile w Polsce lasów przybywa, o tyle na świecie ich ubywa. Co roku z planety znika 5 milionów hektarów lasów.

Aleksandra Michałek-Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej