X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kończy się era polskich gorzelni. Dlaczego warto je ratować?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 14:10
Gorzelnie znikają z polskiego krajobrazu. Chodzi o te, które wytwarzają alkohol z rodzimych zbóż o owoców. - To długa tradycja i powinna być kontynuowana - tak uważa Włodzimierz Warchelwski, prezes Związku Gorzelni Polskich w rozmowie z Aleksandrą Tycner. 
Audio
  • Gorzelnie w Polsce - bardziej podtrzymują tradycję niż mają znaczenie gospodarcze. Z 1000 zostało 70. Dlaczego warto je ratować? Więcej na ten temat w radiowej Jedynce w materiale Aleksandry Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Tradycyjnym surowcem do produkcji jest żyto i ziemniaki - mówi prezes. 

Jego zdaniem gorzelnie mają coraz mniejsze znaczenie dla rolnictwa, ponieważ powstały duże zakłady przemysłowe, które na dużą skale produkują etanol na biopaliwa i dla przemysłu chemicznego. 

Ale gorzelnie ze względu na tradycję powinny pozostać. - W całym kompleksie od pola do stołu gorzelnie przez ostatnie 300 lat odgrywały rolę zakładu przetwórstwa paszowego, zakładu utylizacyjnego - dodał.  

Aktualnie jest około w Polsce 100 zakładów a pracuje około 50. Jeszcze 10 lat temu gorzelnie zatrudniały prawie 10 tys. osób. Obecnie jedynie 800-900 osób. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw 


Zobacz więcej na temat: rolnictwo alkohol
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak