X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Małe ukąszenie, duży problem - także dla rolników i leśników

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 12:02
Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie od 1 stycznia do 15 maja bieżącego roku na obszarze całej Polski, lekarze zgłosili 4 tysiące 247 przypadków boreliozy - choroby będącej następstwem ukąszenia przez kleszcze.
Audio
  • Borelioza to choroba, która coraz częściej dotyka także rolników i leśników. O problemie była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Dariusza Kwiatkowskiego.
Wzrost liczby zachorowań na boreliozę notuje się od kilku lat wśród leśników i rolników.
Wzrost liczby zachorowań na boreliozę notuje się od kilku lat wśród leśników i rolników.Foto: Foter.com

- Od dawna dużą liczbę zachorowań na boreliozę notuje się wśród leśników i rolników. Dlatego została ona uznana za chorobę zawodową w tych grupach - wyjaśniał w radiowej Jedynce Maciej Pawłowski - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

- Przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze może nas uchronić profilaktyka - dodał. Wychodząc do lasu lub na tereny zielone trzeba się odpowiednio ubrać a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Fachowo kleszcza usuwa się pęsetą i ważne jest aby wyszedł on w całości. Miejsce po ukąszeniu trzeba zdezynfekować i obserwować - czy zaczerwienienie się nie powiększa a wokół niego nie powstaje jasna obwódka.

Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej postuluje pilne wprowadzenie powszechnych badań na boreliozę dla rolników i mieszkańców wsi oraz terenów zalesionych.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: borelioza Dariusz Kwiatkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak