Profil Zaufany: e-administracja skorzysta z e-bankowości
Proste sprawy urzędowe będzie można załatwić za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
2016-10-17, 19:10
Posłuchaj
Od dziś taką możliwość oferuje PKO BP. W kolejce czekają kolejne banki, a także firmy telekomunikacyjne, które też udostępnią swoją infrastrukturę.
Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, będzie można utworzyć Profil Zaufany, który jest rodzajem cyfrowego podpisu potwierdzającego naszą tożsamość w kontaktach z urzędem.
Podobna współpraca administracji z biznesem sprawdziła się przy okazji składania wniosków o świadczenie 500 plus.
Jeśli ePUAP nieczynny, to Profil Zaufany nieprzydatny
̶ Do tej pory profil zaufany można było założyć poprzez platformę ePUAP, która była, delikatnie mówiąc, niedoskonała. Z profilu korzystali przede wszystkim urzędnicy - mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Jak podkreśla, przez tyle lat korzystało z niego ok. pół miliona osób, z czego 96 proc. urzędników, i na pewno nie można tego zaliczyć po stronie sukcesów.
̶ Ilekroć ePUAP był nieczynny, to z Profilem Zaufanym nie można było skorzystać z każdego innego systemu, w którym ten profil jest dostępny – uzasadniała gość radiowej Jedynki.
Teraz Profil Zaufany będzie niezależny od ePUAP
Teraz będzie można tworzyć Profil niezależnie od platformy ePUAP, i co ważne nie trzeba będzie odwiedzać urzędu, żeby potwierdzić swoją tożsamość.
REKLAMA
Teraz profil zaufany będzie można uzyskać bez konieczności odwiedzin w urzędzie
Jak podkreśla minister Anna Streżyńska, lepiej kiedy profil zaufany nie zależy od ePUAP.
̶ To umożliwiło nam zaoferowanie go na systemach komercyjnych – bankowych, telekomowych. Chodzi aby go upowszechnić, gdyż głównym problemem była konieczność jego autoryzacji we wskazanych jednostkach administracyjnych, czyli konieczność wycieczki do takiej jednostki – mówi gość radiowej Jedynki.
̶ Przy pomocy Profilu Zaufanego można złożyć elektronicznie wniosek o nowy dowód osobisty czy odpis aktu urodzenia, a także podpisać dowolne pismo wysyłane do urzędu. Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej - mówi prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło.
Jak założyć Profil Zaufany przez stronę bankową
Jak wyjaśnia, na stronie jego banku znajduje się ikonka e-urząd, przez którą przechodzi się do trzech elementów: otwarcia Profilu Zaufanego, do złożenia wniosku na 500+ oraz do ePUAP.
e-bankowość w służbie e-administracji
Korzystanie z doświadczeń biznesu to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie dla kraju, gdzie kontakty z urzędem przez internet są rzadkością.
Jak mówi wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek, banki mają ogromną bazę klientów i gotową infrastrukturę.
̶ To jest uniwersalny kanał użytkowany przez 16 mln osób – podkreśla bankowiec.
Czy urzędy podołają wymaganiom technicznym?
Kanał dostępu do urzędów będzie poszerzany o kolejne banki i telekomy. Problemy mogą się jednak pojawić po stronie urzędów.
REKLAMA
Jak wyjaśnia Mieczysław Groszek, problemem może być wydolność tych systemów oraz sytuacje związane ze zwrotną odpowiedzią z urzędu.
̶ Przetworzenie tego i powrót, to jest nowy etap tej współpracy z obywatelami, było zbyt mało testów aby to oceniać – mówi gość radiowej Jedynki.
W planach mobilny dowód osobisty, nowe rozwiązania dla biznesu
Ministerstwo Cyfryzacji planuje kolejne kroki, m.in. mobilny dowód osobisty. Niewykluczone też, że w przyszłości Profil Zaufany będzie mógł być wykorzystywany także w kontaktach pomiędzy przedsiębiorcami.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA