Banki podnoszą opłaty. Jak się bronić?

Mamy ciąg dalszy "strzyżenia" klientów w bankach. W ostatnich tygodniach doszło do prawdziwego wysypu podwyżek stawek w bankach. Dotyczą m.in. części przelewów, wypłat z bankomatów czy kart bankowych - tłumaczy Tomasz Jaroszek analityk z doradca.tv.

2017-02-08, 18:01

Banki podnoszą opłaty. Jak się bronić?
W ubiegłym roku pobiliśmy rekord w przenoszeniu kont bankowych. Prawie 41 tysięcy osób przeniosło konto z jednego banku do drugiego. Foto: AnemStyle/ Shutterstock

Posłuchaj

O tym, że banki przerzucają podatek bankowy na klientów w radiowej Jedynce (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Banki po raz kolejny podnoszą nam prowizje. Po kilka banków od początku roku podnosi nam mniejsze opłaty. Podwyżki dotyczą małych opłat, które będą nam podjadać saldo konta regularnie. W skali banku to są oczywiście duże pieniądze. Z perspektywy instytucji finansowej zniweluje to efekt podatku bankowego, zapłacą klienci – podkreśla gość.

Dużo dodatkowych opłat

Jeden z banków wprowadził ostatnio na przykład dodatkową opłatę za polecenia zapłaty, a także za wypłaty w bankomatach - wyjaśnia Jarosław Sadowski z Expandera.

- W miejsce darmowych usług pojawiły się opłaty. Z jednym z banków, który oferował darmowe wypłaty z bankomatów, można nadal wyjmować pieniądze bez prowizji, ale tylko powyżej 100 zł. W przypadku wypłat mniejszych, bank naliczy prowizję – przypomina rozmówca.

Drożeją też banki klasyczne

Ale nie tylko banki elektroniczne wprowadzają dodatkowe opłaty - drożej jest także w tradycyjnych bankach - dodaje z Michał Kryński z bankier.pl.

REKLAMA

- Banki starają się przepchnąć klientów w kierunku samoobsługi, czyli ograniczają koszty prowadzenia placówek. Zarówno koszty obsługi w placówkach, jak i koszt infolinii już w poprzednich nie były niskie, a teraz jeszcze zdrożeją. Banki nie ułatwiają jednocześnie konwersji na nowsze internetowe samoobsługowe konto. W niektórych bankach, aby dokonać takiej zmiany i zachować numer rachunki trzeba zapłacić – wyjaśnia.

Sprawdź za co płacisz?

I dlatego to dobry moment na dokładne przyjrzenie się cennikowi opłat w swoim banku.

- Warto sprawdzać, czy jakieś usługi nie są nam kompletnie zbędne, a za nie płacimy - dodaje Tomasz Jaroszek

Można wybrać konkurencję

 Warto też poszukać lepszych ofert na rynku - bo choć większość banków zwiększa opłaty. To nie wszędzie podwyżki są  tak dotkliwe - dodaje Jarosław Sadowski.

REKLAMA

- Możemy przenieść konto do innego banku, bo w dalszym ciągu dostępne są konta, gdzie nie ma opłat, lub dość łatwo można ich uniknąć. Warto też skorzystać z pomocy nowego banku, do którego się przenosimy, bo takie obowiązują przepisy, które powodują, że ten bank może za nas dokonać wszystkich formalności, czyli wypowiedzieć umowę starego rachunku, przenieść zdefiniowanych odbiorców, czy stałe przelewy – dodaje rozmówca.

W ubiegłym roku pobiliśmy rekord w przenoszeniu kont bankowych. Prawie 41 tysięcy osób przeniosło konto z jednego banku do drugiego.

Dziś wchodzą w życie także nowe przepisy, dzięki którym łatwiej sprawdzimy ile płacimy za konto. Banki przynajmniej raz w roku będą musiały przekazywać nam zestawienie pobranych opłat i naliczonych odsetek w zestandaryzowanej formie. To ma być taka "pigułka informacyjna" w postaci formularza podsumowującego najważniejsze informacje o naszym koncie.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej