Poczta Polska stawia na powszechną, bezpieczną i nowoczesną bankowość pocztową
- Chcemy silnej bankowości pocztowej - dostępnej wszędzie, czyli najbliżej obywateli, mówił w Ekspresie Gospodarczym w radiowej Jedynce Sławomir Zawadzki, prezes Banku Pocztowego.
2017-10-11, 17:53
Posłuchaj
Jak wyjaśniał, to oznacza świadczenie usług bankowych przez sieć placówek tej instytucji.
Powszechność i dostępność banku pocztowego gwarantuje sieć 4,6 tys. placówek
− Dzięki temu mamy atut powszechnej dostępności, gdyż Poczta Polska dysponuje 4,6 tysiącami palcówek, gdy np. największy bank ma ich ok. 2 tysięcy, mówił prezes.
Przypomina, że Polacy, chociażby emeryci i renciści, są przyzwyczajeni do otrzymywania świadczeń przez pocztę, listonosza, i dzięki temu Poczta Polska może spełniać również swoją rolę społeczną.
− Chcemy stworzyć silną, dostępną wszędzie bankowość pocztową w Polsce, podkreśla prezes Sławomir Zawadzki.
REKLAMA
Powszechna Kasa Oszczędności miała korzenie w Pocztowej Kasie Oszczędności
Bankowość pocztowa z powodzeniem funkcjonuje także w innych krajach.
Prezes przypomina , że są kraje, które po II Wojnie Światowej nie zlikwidowały bankowości pocztowej. Przykładem jest Japonia, gdzie największym bankiem detalicznym jest Bank Pocztowy.
− W Polsce usługi bankowe przed wojną były też świadczone przez sieć pocztową, przecież bank PKO to jest przedwojenna Pocztowa Kasa Oszczędności, która w 1949 r. przyjęła nazwę Powszechnej Kasy Oszczędności i stopniowo wyprowadzała się z poczty, mówi gość radiowej Jedynki.
Jak dodaje, w Japonii tego błędu nie popełniono i stąd bankowość pocztowa w tym kraju wciąż kwitnie.
REKLAMA
Poczta Polska jest wciąż jedną z największych instytucji finansowych w Polsce
Dopowiada, że oczywiście niektóre usługi finansowe na poczcie w Polsce pozostały – np. przekazy rent i emerytur, stąd Poczta Polska jest jedną z największych instytucji finansowych.
Są kraje, które dopiero zaczynają tworzyć bankowość pocztową
Są też kraje, w których bankowość pocztowa pojawiła się niedawno.
− To np. Portugalia, gdzie trzy lata temu założono bank pocztowy, zresztą przez prezesa poczty, który był przedstawicielem Portugalczyków w Banku Millennium w Polsce i uczył się bankowości pocztowej od naszego banku. I ten wzorzec, który w Polsce poznał, wdraża w poczcie portugalskiej, mówi prezes.
Bank pocztowy w Portugalii poszedł w bankowość cyfrową i ma sukces
Jak dodaje, największym dla niego zaskoczeniem był fakt, że w tak niedużym kraju jakim jest Portugalia, tamtejszy bank pocztowy sprzedał w zeszłym roku ponad 200 tysięcy rachunków klientom, z czego ponad połowę młodym klientom, poniżej 30-tego roku życia.
REKLAMA
−Udało im się to, bo zrobili doskonałą bankowość cyfrową, dostosowaną do potrzeb młodego pokolenia, mówi gość radiowej Jedynki.
Bank pocztowy kojarzy się z pewnością i bezpieczeństwem
Jak dodaje bankowość pocztowa kojarzy się z bezpieczeństwem i państwem i jego wiarygodnością.
− Ten czas patriotyzmu również w krajach Europy Zachodniej ma miejsce, instytucje narodowe są dobrze kojarzone i zyskują klientów szukających bezpieczeństwa, w trudnych, pełnych zawirowań, również na rynkach finansowych, czasach, mówi prezes Zawadzki.
Poczta Polska również stawia na bankowość cyfrową
Poczta Polska również stawia na bankowość elektroniczną. Envelo Bank to cyfrowa marka Banku Pocztowego, która adresuje swoją ofertę mi.in. do młodych klientów.
REKLAMA
Powszechny dostęp do usług w Envelo Banku został uruchomiony27 września br.
− I będziemy tę ofertę rozwijać, bo mamy świadomość, że bank wchodzi z wieloma funkcjonalnościami i produktami na rynek, mówi prezes.
Jak dodaje, jest kalendarz nowych wdrożeń, który sprawi, że będzie to coraz ciekawszy produkt z perspektywy klientów banku.
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA
REKLAMA