Dzień Sprzedaży Bezpośredniej: przybywa skarg na akwizytorów
Już we wtorek obchodzić będziemy Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. Z roku na rok firmy działające w tej branży powiększają swoje obroty, ale również z roku na rok przybywa skarg konsumentów na nieuczciwych sprzedawców.
2017-10-16, 17:00
Posłuchaj
Firmy prowadzące sprzedaż bezpośrednią działają na polskim rynku od 1994 r. i co roku powiększają swoje obroty. Jak wyglądają dane za miniony rok, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.
- Dane są bardzo pozytywne. W ubiegłym roku mieliśmy 5-proc. przyrost sprzedaży. W tej chwili jest ona na poziomie ponad 3,1 mld zł. Jesteśmy w tej chwili piątym największym rynkiem Unii Europejskiej – podkreśla ekspert.
Sektor zatrudnia ponad 900 tys. osób
W tym sektorze rynku pracuje ponad 900 tys. osób. Większość tego typu sprzedawców to kobiety.
- 86 proc. to panie. Wiekowo najwięcej sprzedawców jest od 25. roku życia do 40. roku życia. Ale mniej więcej ¼ to są albo młodzi, czyli do 25. roku życia, albo osoby po 50. roku życia – podaje liczby rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
REKLAMA
Większość klientów zadowolona, ale…
Rośnie sprzedaż i udział w rynku, pojawiają się także informacje o nieuczciwym podejściu do klientów korzystających z tej formy zakupów, dodaje Mirosław Luboń.
- Według naszych badań, które robimy co roku, ok. 90 proc. klientów to są klienci bardzo zadowoleni albo zadowoleni z tego, co kupili i z kontaktów z konsultantkami czy dystrybutorami. Jeśli z kolei wierzyć źródłom zewnętrznym, np. Federacji Konsumentów, to ta utrzymuje od lat, że jeśli chodzi o firmy zrzeszone w stowarzyszeniu skarg w ogóle nie ma – zastrzega rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
… nieuczciwych sprzedawców nie brakuje
Firmy zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Sprzedaży Bezpośredniej mają aż i tylko 65-proc. udział w łącznych obrotach tego kanału dystrybucji i może dlatego Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mówi, że liczba skarg na nieuczciwych sprzedawców jednak rośnie.
- Nie możemy powiedzieć, że wszyscy sprzedawcy, którzy trudnią się sprzedażą bezpośrednią są źli, bo tak na pewno nie jest. Natomiast my zajmujemy się tylko tymi złymi praktykami. Nie zajmujemy się praktykami, które są dobre. Prowadzimy w tej chwili ok. 20 postępowań dotyczących sprzedaży bezpośredniej, zajmujemy się tymi praktykami od dawna i jest ich niestety coraz więcej – zauważa ekspertka.
Dlatego też UOKiK chcąc maksymalnie wzmocnić ochronę konsumentów, zwłaszcza osób starszych, postuluje zmiany w obowiązującym prawie, takie jak np. kwotowe ograniczenie transakcji dokonywanych w trybie sprzedaży bezpośredniej.
REKLAMA
Elżbieta Mamos, Anna Wiśniewska
Polecane
REKLAMA