Polska Wielki Projekt: Polska potrzebuje wielkich projektów strategicznych

Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu mówi o strategicznych wyzwaniach stojących przed Polską.

2018-05-18, 21:23

Polska Wielki Projekt: Polska potrzebuje wielkich projektów strategicznych
Dyskusja o strategii, roli państwa w gospodarce i gałęziach, na które trzeba stawiać, jest konieczna kiedy myślimy przyszłych pokoleniach.Foto: Pixabay

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Agencja Rozwoju Przemysłu jest współorganizatorem trwającego w Warszawie kongresu Polska Wielki Projekt.

W  państwie potrzeba dyskusji o strategii

Jak podkreśla gość w radiowej Jedynce, dyskusja o strategii, roli państwa w gospodarce i gałęziach, na które trzeba stawiać, jest konieczna kiedy myślimy  przyszłych pokoleniach.

Dodaje, że tak się składa, że skomplikowane procesy gospodarcze wymagają ciągłości strategicznej, prawnej, bo pozwala to na łatwiejsze wykorzystanie możliwości rozwojowych.

Państwo musi pełnić aktywną rolę przy określaniu kierunków rozwojowych

─ Jeśli państwo nie zajmuje w tym procesie aktywnej pozycji, nie stwarza warunków do wykorzystania szans, które w światowej i krajowej gospodarce się zdarzają, to nie bogacimy się i nie kumulujemy kapitału, mówi prezes ARP.

REKLAMA

Firmy powinny mieć swobodę i inicjatywę własną

Jak jednocześnie podkreśla, nie należy zapominać, aby zostawiać firmom jak najwięcej inicjatywy, nie krępować ich nadmiernymi przepisami i rozwiązaniami budując możliwości ich rozwoju – kapitałowego czy finansowego.

Gość Polskiego Radia podkreśla, że w tej sferze polityki mikro – zakładania i prowadzenia firm, tak małych i średnich, rząd bardzo wiele robi – no. w ramach Konstytucji dla biznesu.

─ Ten kto podejmuje ryzyko i inicjatywę prowadzenia działalności gospodarczej musi mieć tę możliwość, aby było to jak najmniej kosztowne jeśli chodzi o jego czas i pieniądze, mówi Marcin Chludziński.

Jak jednocześnie podkreśla, rolą strategiczną pastwa jest sprawienie, aby polskie firmy włączały się – dostawami, kooperacją w rozwojowe projekty globalne, uczestnicząc w globalnym łańcuchu dostaw.

REKLAMA

─ Szczególnie, dodaje, że uzyskiwane w ten sposób pieniądze pozostają w kraju, kumulują kapitał, służą dobru wspólnemu.

Arkadiusz Ekiert, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej