Lotos z dobrymi wynikami i planami nowych inwestycji

Paliwa tanieją. To dobra wiadomość dla kierowców, ale czy także dla koncernów paliwowych? Dobre wyniki finansowe za I półrocze, plany połączenia spółek paliwowych - to sprawy, o ktorych w radiowej Jedynce z Mateuszem Boncą, prezesem Grupy Lotos rozmawiał Arkadiusz Ekiert. 

2018-08-09, 17:02

Lotos z dobrymi wynikami i planami nowych inwestycji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Z Mateuszem Boncą, prezesem Grupy Lotos w radiowej Jedynce rozmawiał Arkadiusz Ekiert/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

- Gra na cenach paliw to sprawa bardzo skomplikowana, jest wiele czynników, które na to wpływają. W ostatnich dniach pojawiają się także informacje, że zaczną spadać ceny ropy a to w dłuższym okresie przełoży się na niższe ceny paliw - mówi w radiowej Jedynce Mateusz Bonca, prezes Grupy Lotos w rozmowie z Arkadiuszem Ekiertem. 

Spadające ceny paliw to nie powód do zmartwienia dla koncernów paliwowych. Jak wyjaśnił prezes Lotosu, koncerny żyją z marży, która jest różnicą pomiędzy kosztami a ceną sprzedaży.

- Jeżeli kupujemy drożnej to i sprzedajemy drożej a zarabiamy na koszcie przerobu. Także cieszy mnie to, że produkt staje się bardziej dostępny - wyjaśnił nasz rozmówca. 

Grupa Lotos ogłosiła wynika za I półrocze 2018 roku. Zysk spółki wyniósł w tym czasie ponad 850 mln zł, czyli o 50 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. 

REKLAMA

- Powodów poprawy wyniku jest kilka. Zmieniły się warunku makroekonomiczne. Wzrosły ceny ropy i gazu a my jesteśmy również wydobywcą tych surowców na Bałtyku i Morzu Norweskim. Poza tym rafineria, która w ubiegłym roku była w remoncie teraz produkuje na maksymalnych obrotach i dzięki temu też uzyskujemy lepsze wyniki finansowe - powiedział prezes Bonca. 

Na jakim etapie jest projekt połączenia Lotosu z Orlenem? 

W lutym tego roku Skarb Państwa podpisał list intencyjny, z którego wynika chęć konsolidacji spółek. Teraz - jak wyjaśnił prezes Bonca - PKN Orlen analizuje i wycenia wartość Lotosu do transakcji, którą może w przyszłości przeprowadzić. 

- Obie firmy mają różny profil. PKN Orlen opiera się na petrochemii i detalu a Lotos ma bardzo nowoczesną rafinerię, dobrą lokalizację nadmorską, silną logistykę kolejową i segment wydobywczy. Istnieją więc synergie biznesowe między spółkami - przekonywał prezes Lotosu.

Fuzja spółek może nastąpić w przyszłym roku.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Arkadiusz Ekiert, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej