Wyższa emerytura jest możliwa
Wszystko dzięki możliwości ponownego przeliczenia świadczenia przez ZUS. Ponownie możemy przeliczyć zarówno stare jak i tak zwane nowe emerytury - tłumaczy Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2016-09-06, 10:05
Posłuchaj
- Zarówno jedne emerytury, jak i drugie emerytury można przeliczać, jeśli są ku temu podstawy. Jeśli dana osoba ma ustaloną emeryturę na starych zasadach i obecnie pracuje, bądź odnalazła jakiś stary dokument, który może mieć wpływ na przyznanie jej świadczenia, to powinna jak najszybciej udać się do oddziału ZUS, z zapytaniem, czy można podwyższyć emeryturę – wyjaśnia rozmówczyni.
Jakie dokumenty są ważne?
Jeśli przeoczyliśmy jakiś dokument, który potwierdza nasze zatrudnienie w jakimś okresie, jest szansa na podwyżkę. Można znaleźć dokumenty pracownicze nawet tych firm, które już od dawna nie istnieją.
- W przypadku starych emerytur, dokumentami, które mogą mieć wpływ na podwyższenie emerytury są to świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, może być zaświadczenie z uczelni. Jeśli chcemy przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia, wówczas musimy przedłożyć do ZUS-u świadczenie o wysokości osiąganego przychodu. Jest to najczęściej dokument ZUS RP -7 – przypomina specjalistka.
Nowe emerytury działają inaczej
Inaczej jest przy przeliczaniu nowych emerytur. Wówczas doliczamy tylko składki, dlatego wystarczy złożyć wniosek o przeliczenie składek bez żadnych dokumentów.
REKLAMA
- Składki przekazywane przez pracodawcę lokowane są na naszym indywidualnym koncie emerytalnym, a zatem nie jest już wymagany żaden papierowy dokument – tłumaczy gość.
Czy to się opłaca?
O ponownym przeliczeniu słyszała nasza słuchaczka - pani Jadwiga - ma jednak w związku z tym wątpliwości. - Chciałabym przeliczyć emeryturę, ale nie wiem, czy mi się to opłaca? Co się stanie, gdy okaże się, że przeliczenie jest dla mnie niekorzystne – pyta.
Emerytura nie będzie niższa
Przy niekorzystnym przeliczeniu nie będzie przyznawana niższa emerytura - wyjaśnia Wiesława Lempska. Tutaj zasada jest prosta - automatycznie będzie wypłacana ta korzystniejsza kwota.
- Jeśli osoba zainteresowana przedłoży jakikolwiek dokument, z którego jest szansa na przeliczenie emerytury, to zostanie on przeliczona, będzie doliczony odpowiednio staż pracy, bądź zmieniona podstawa wymiaru i wówczas emerytura będzie wyższa. Jeśli by się okazało, że ten dokument nie wnosi nić do wysokości świadczeń, to ZUS nie obniży emerytury – dodaje.
REKLAMA
A więcej informacji na ten temat na stronie www.zus.gov.pl i na naszym portalu w.gospodraka.polskieradio.pl
Justyna Golonko, abo
Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
![](http://static.prsa.pl/images/9723c0c6-76b7-4d40-8c5f-059f13608602.jpg)
REKLAMA