X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Bezwarunkowy dochód podstawowy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 13:41
Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) to świadczenie, które - w jego najszerszej definicji - jest wypłacane każdemu obywatelowi od chwili narodzin aż do śmierci, bez względu na to czy jest biedny, czy bogaty, czy pracuje, czy nie.
Audio
  • Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl: Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Podstawowy oznacza, że zapewnia podstawowe potrzeby człowieka. Chodzi o to, aby każdy obywatel mógł sobie pozwolić na dach nad głową, jedzenie, leki, minimalny chociaż kontakt z kulturą i zachowanie więzi społecznych, czyli takie absolutne minimum cywilizowanego kraju - wyjaśnia Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

BDP jest fundamentem ekonomicznym każdego obywatela, do którego może dodać inne dochody, z pracy, z wynajmu mieszkania, z odsetek z lokat albo z dywidend, jeśli inwestuje na rynku giełdowym.

Miejsc pracy ubywa

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych powoduje, że miejsc pracy ubywa. W perspektywie kilkudziesięciu lat może się zdarzyć tak, że bez względu na to, jak bardzo ktoś chciałby pracować, tej pracy nie będzie. Bardzo dobrze, że testujemy takie rozwiązania, bo być może będziemy zmuszeni z nich korzystać - mówi ekspert FISE.

BDP jest bardzo łatwy we wprowadzaniu i pozwala ograniczyć biurokrację.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy pracownik chce sobie zrobić przerwę w pracy na dokształcenie, dla osób, które nigdy nie podejmą pracy - mimo wysiłków na rzecz ich aktywizacji, oraz tej części społeczeństwa, która chciałaby poświęcić swój czas pracy społecznej, za którą nie ma wynagrodzenia.

Coraz więcej krajów testuje takie rozwiązania

Coraz więcej krajów testuje takie rozwiązania. Od początku stycznia pilotażowy program w tym zakresie prowadzi Finlandia - na grupie bezrobotnych, jeszcze w tym roku chce go testować Szkocja. Eksperymenty z BDP są też prowadzone w Kanadzie, na Alasce i w Holandii. Eksperymenty te mają pokazać, czy bezwarunkowy dochód podstawowy przyczynia się do redukcji biedy i wykluczenia społecznego, motywuje do podejmowania pracy i umożliwia zmniejszenie biurokracji.

Sylwia Zadrożna


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fiński eksperyment z dochodem podstawowym. Czy to się uda?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 13:30
Finlandia rozważa wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Na razie przetestuje go na grupie dwóch tys. bezrobotnych. Będą oni dostawać 560 euro miesięcznie, co ma zmotywować ich do podjęcia pracy. Według Tomasza Kaczora, głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego, gościa "Pulsu gospodarki" w Polskim Radiu 24, dochód podstawowy to kusząca inicjatywa, choć dziś trudno powiedzieć, czy się ona przyjmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochód gwarantowany: Finlandia daje obywatelom 560 euro miesięcznie, by zmniejszyć bezrobocie i pobudzić gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 20:45
W 2016 roku Szwajcarzy odrzucili w referendum pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Natomiast od początku stycznia tego roku pilotażowy program w tym zakresie prowadzi Finlandia i jeszcze w tym roku chce go testować również Szkocja.
rozwiń zwiń