X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Kredyt hipoteczny

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 15:10
Kredyt hipoteczny to bankowy produkt dłużny, wybitnie długoterminowy.
Audio
  • Czym jest kredyt hipoteczny, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Bartosz Turek, analityk Open Finance (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Można kredyt wziąć na kilka lat, ale można go wziąć na 30, a nawet 35 lat. Ważne jest, że jest to kredyt zabezpieczony hipoteką, czyli wpisem do księgi wieczystej. Oznacza to, że aby wziąć kredyt, trzeba mieć księgę wieczystą, w którą można wpisać to prawo, czyli hipotekę na konkretną nieruchomość. W klasycznej wersji hipoteka jest jedynym zabezpieczeniem wierzytelności.

Kredyt hipoteczny na konkretny cel

Kredyt hipoteczny udzielany jest na konkretny cel, na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub inwestycji budowlanej. Cena kredytu hipotecznego jest relatywnie niska. Określa się ją za pomocą oprocentowania, które składa się z dwóch części: marży banku, czyli tego, ile faktycznie bank na takim kredycie zarobi, oraz części zmiennej, czyli WIBOR-u, który w przypadku kredytów złotowych pokazuje, jaki jest koszt pieniądza w danym momencie na rynku. Ta ostatnia część oprocentowania najczęściej jest zmienna. W przypadku kredytów hipotecznych mówimy o marży około 2 proc.  Dla banku kredyt hipoteczny jest relatywnie bezpiecznym rozwiązaniem, bo od 2017 roku, żeby wziąć kredyt hipoteczny, wymagany jest minimalny wkład własny w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości.

Justyna Golonko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Większa ochrona kredytobiorców. Sejm przyjął ustawę o kredycie hipotecznym

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:13
Większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki udzieliły w styczniu kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości ponad 3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 10:30
Banki udzieliły w styczniu kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości 3 mld 049 mln zł - podał NBP.
rozwiń zwiń