Walne zgromadzenie

Walne zgromadzenie to najwyższy z organów spółki akcyjnej lub spółdzielni, dzięki któremu swoje uprawnienia, dotyczące kierowania spółką lub spółdzielnią, realizują akcjonariusze lub spółdzielcy.

2017-05-10, 12:35

Walne zgromadzenie
Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest walne zgromadzenie i jaką pełni rolę wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Spółki prawa handlowego dzielą się na spółki osobowe i spółki kapitałowe. Podstawowym czynnikiem rozróżniającym te dwie formy jest substrat, czyli podstawa, na której opiera się prowadzenie ich działalności - wyjaśnia Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W przypadku spółek osobowych tym substratem są osoby, natomiast w przypadku spółek kapitałowych, taką podstawą jest kapitał początkowy. Jedną ze spółek kapitałowych jest spółka akcyjna. Najwyższym jej organem jest walne zgromadzenie akcjonariuszy. Mogą w nim brać udział  akcjonariusze, członkowie zarządu, a także członkowie rady nadzorczej. Podobną rolę walne zgromadzenie pełni w spółdzielniach.

Zwoływanie walnego zgromadzenia

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej może być zwoływane na dwa sposoby. Po pierwsze w sześć miesięcy po zakończeniu roku obrotowego zwołuje je zarząd spółki jako zwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy. Dodatkową formą zwołania tego gremium jest nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Zajmuje się tym rada nadzorcza. Dokonuje tego wtedy, gdy uzna takie działanie za stosowne, lub gdy zarząd nie zwoła walnego zgromadzenia w terminie przewidzianym przez prawo lub przepisy dotyczące spółki.

Kompetencje walnego zgromadzenia

Do kompetencji walnego zgromadzenia należy między innymi rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za miniony rok obrotowy. W gestii walnego zgromadzenia jest też udzielanie absolutorium członkom organów spółki. Inne ważne uprawnienie dotyczy podejmowania uchwał o podziale zysku lub uzupełnieniu straty.

REKLAMA

Uchwała godząca w interesy spółki, mogąca skrzywdzić akcjonariusza lub sprzeczna z jej statutem, może być zaskarżona do sądu.

Dariusz Kwiatkowski


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej