System bankowy pozostaje stabilny. NBP opublikował raport

System bankowy pozostaje stabilny, jednak ogólna ocena stabilności krajowego systemu finansowego pogorszyła się - napisano w opublikowanym "Raporcie o stabilności systemu finansowego" Narodowego Banku Polskiego.

2022-12-09, 10:40

System bankowy pozostaje stabilny. NBP opublikował raport
Według danych NBP spada popyt na kredyt.Foto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock

"System bankowy pozostaje stabilny, jednak od publikacji poprzedniej edycji Raportu ogólna ocena stabilności krajowego systemu finansowego pogorszyła się. Jest to spowodowane niesprzyjającym otoczeniem makroekonomicznym i prawno-regulacyjnym sektora bankowego" - podał Narodowy Bank Polski w opublikowanym w piątek "Raporcie o stabilności systemu finansowego".

Według banku centralnego należy spodziewać się wzrostu odpisów na ryzyko kredytowe i wyraźnego spowolnienia akcji kredytowej, zwłaszcza dla gospodarstw domowych.

"Głównym ryzykiem dla stabilności krajowego sektora bankowego pozostaje ryzyko prawne portfela mieszkaniowych kredytów walutowych. Jednak podjęte przez banki działania zaradcze, w tym utworzone rezerwy i zawierane ugody, zwiększają odporność banków na to ryzyko" - ocenił NBP.

Wskaźniki kapitałowe są poprawne

Bank wskazał, że aktualny poziom kapitałów w sektorze bankowym jest wystarczający do zaabsorbowania strat, nawet przy założeniu szokowych scenariuszy makroekonomicznych. Dodał jednak, że spodziewane jest obniżenie się w skali sektora nadwyżki kapitałowej ponad łączne wymogi, co może ograniczać skłonność i zdolność banków do finansowania gospodarki.


Główne ryzyka w systemie finansowym w Polsce. Źródło: NBP Główne ryzyka w systemie finansowym w Polsce. Źródło: NBP



NBP podkreślił, że w ostatnim okresie wiele wyzwań dla stabilności systemu finansowego w Polsce ma swoje źródło w podważaniu obowiązujących rozwiązań prawnych i regulacyjnych lub ich asymetrycznym stosowaniu wobec różnych uczestników rynku.

"Dotyczy to w szczególności niektórych aspektów walutowych kredytów mieszkaniowych oraz powszechnych wakacji kredytowych dostępnych dla mieszkaniowych kredytobiorców złotowych bez względu na ich sytuację finansową. W ostatnim okresie pojawiają się próby podważania, obowiązujących i niekwestionowanych przez wiele lat, umów złotowych kredytów mieszkaniowych opartych na wskaźniku WIBOR. Nasilanie się tego zjawiska może podważać zaufanie do instytucji kredytu ze szkodą dla wzrostu gospodarczego" - napisano w raporcie.

NBP przypomniał, że wydane przez KNF zezwolenie dla GPW Benchmark na administrowanie wskaźnikiem WIBOR potwierdza, że "metoda jego wyznaczania jest zgodna z przepisami UE, co zapewnia rzetelność i wiarygodność tego wskaźnika".

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ NBP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej