2014-11-08, 12:15

. Foto: Wikipedia/Manuguf

Lech Piasecki kolarz szosowy i torowy, mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców, zwycięzca Wyścigu Pokoju, pięciu etapów w Giro d'Italia, lider Tour de France był kolejnym gościem Tomasza Zimocha.

60 lat "Kroniki Sportowej". Lech Piasecki w 1985 roku został bohaterem po raz pierwszy (Jedynka)
+

60 lat Kroniki Sportowej - słuchaj wszystkich odcinków >>>

Lech Piasecki był bohaterem Wyścigu Pokoju w 1985 roku. Wtedy na trasie kolarskiego wyścigu trener Ryszard Szurkowski uczynił z Piaseckiego kapitana reprezentacji. - Trener wiedział wtedy co należy czynić - wspomina po latach kolarz, który już po pierwszym etapie założył żółtą koszulkę lidera.

Koszulki nie oddał do końca wyścigu. Na trasie dopingowały go tłumy polskich kibiców. - Wielka chwila. Wielki bohater Lech Piasecki unosi ręce. Zwycięża 38. Wyścig Pokoju - komentował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Włodzimierz Rezner.

Lech Piasecki wspomina, jak ważna wtedy, podczas wyścigu była psychika. - Na jednym z etapów spojrzałem w oczy Niemca Uwe Amplera i on wiedział, że musi odpuścić - mówi kolarz.

Kilka miesięcy po wygranej w Wyścigu Pokoju Lech Piasecki został kolarskim mistrzem świata.

Z okazji jubileuszu "Kroniki Sportowej" codziennie do 30 listopada na antenie Jedynki, tuż przed godziną 12.00, Tomasz Zimoch opowiada o historii audycji. Zapraszamy do słuchania opowieści o jej twórcach i autorach, o ludziach, bez których trudno wyobrazić sobie emisję "Kroniki" - realizatorach, ludziach sportu, ale także jej wiernych słuchaczach.