Polska - Szkocja. Nawałka: naszą nadzieją jest czas

2014-03-06, 11:00

Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Adam Nawałka podczas meczu towarzyskiego ze Szkocją. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka jest zaniepokojony po przegranym meczu ze Szkocją, ale wierzy, że czas do rozpoczęcia kwalifikacji do Euro 2016 on i piłkarze spożytkują na poprawę gry.

Adam Nawałka po przegranym meczu ze Szkocją (Naczelna Redakcja Sportowa PR/IAR)
+

Powiedzieli po meczu Polska - Szkocja:

Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski):

"Wszyscy jesteśmy bardzo niezadowoleni. Ten mecz pokazał, jak wiele pracy nas czeka przed eliminacjami Euro 2016, jeśli chodzi o skuteczność. Przede wszystkim w ofensywie, ale również w defensywie. Nie stworzyliśmy wielu sytuacji, za często graliśmy długimi podaniami. Na treningach ćwiczymy cierpliwie rozgrywanie piłki, dzisiaj nie było realizacji tych założeń. Zawodnicy grali na tyle, na ile potrafili, ale to nie wystarczyło do korzystnego wyniku. Duża grupa kibiców była rozczarowana, że nie spełniamy ich oczekiwań. Wiadomo, zwycięstwa mają wpływ na atmosferę.

- Nie złożymy broni. Będziemy tak chcieli poprowadzić grę, żeby wyglądała jak najlepiej. Naszą nadzieją jest czas, który pozostał do rozpoczęcia eliminacji. Postaramy się wykorzystać go jak najlepiej.

- W pierwszych towarzyskich meczach chciałem sprawdzić szerszą grupę zawodników. Obecnie kadrę stanowią piłkarze, którzy regularnie grają w klubach, wyróżniają się. Praktycznie wszystkich powołaliśmy na spotkanie ze Szkocją, ale jest jeszcze kilku zawodników, których obserwujemy - choćby Kamila Grosickiego.

- Wierzę, że dobrze przepracujemy najbliższy okres. Dzisiaj czujemy wszyscy niepokój, ale jestem pewien, że towarzyskie mecze z Niemcami i Litwą przyniosą nam spodziewane efekty szkoleniowe".

Źródło: Orange sport/x-news

Gordon Strachan (selekcjoner reprezentacji Szkocji):

"Jestem zadowolony z postawy moich podopiecznych, którzy starali się w tym meczu. Pokazaliśmy, że nie jesteśmy drużyną, z którą można łatwo wygrać. Zależało nam, żeby wyrobić sobie pewność gry, odwagę w defensywie, wymianie podań. Pracujemy nad tym, aby nie bać się przeciwnika, grać z większym zaufaniem do swoich umiejętności. Wydaje mi się, że do takiego poziomu dochodzimy. Możemy stanowić zagrożenie dla rywali. Następnym krokiem musi być lepsza postawa w ataku, trzeba się tego nauczyć.

- Jak będzie w grupie eliminacji Euro 2016? Po tym spotkaniu absolutnie nie możemy niczego przesądzać. Wygrany mecz z Polską nie stanowi w żaden sposób rozpoznania siły czy jakiejś konkretnej prognozy.

- Oczywiście, cieszę się z przyjazdu do Warszawy. Mogliśmy się zaaklimatyzować i poznać stadion. Czy zgadzam się, że Scott Brown znajduje się w życiowej formie? Tak, spisuje się bardzo dobrze jako pomocnik, wywiązuje się znakomicie ze wszystkich zadań. Na dodatek odznacza się dużą siłą psychiczną i pewnością siebie".

Polska - Szkocja 0:1 (0:0)

Bramka: Scott Brown (77).

Sędzia: Alain Bieri (Szwajcaria).

Widzów: 41 652.

Żółte kartki: Polska - Sławomir Peszko; Szkocja - Scott Brown, Alan Hutton, Steven Naismith.

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Kamik Glik, Łukasz Szukała, Tomasz Brzyski (90+1-Marcin Komorowski) - Waldemar Sobota (89-Michał Masłowski), Grzegorz Krychowiak (88-Tomasz Jodłowiec), Mateusz Klich (82-Łukasz Teodorczyk), Sławomir Peszko (74-Eugen Polanski) - Ludovic Obraniak (74-Marcin Robak) - Arkadiusz Milik.

Szkocja: David Marshall - Alan Hutton (67-Phil Bardsley), Russel Martin, Gordon Greer, Charlie Mulgrew - Ikechi Anya (90+2-Chris Burke), Barry Bannan (67-Andrew Robertson), Scott Brown, James Morrison - Steven Fletcher (46-Steven Naismith), Ross McCormack (76-Charlie Adam).

mr, PAP

Czytaj relację z meczu Polska - Szkocja >>>

Relacja z meczu Polska - Szkocja

90 minuta - zryw po stracie bramki nie przyniósł spodziewanego efektu. Polska - Szkocja 0:1. Koniec meczu

81 minuta - na placu gry od kilku minut jest Marcin Robak, za chwilę pojawi się na nim Łukasz Teodorczyk. Nawałka stawia wszystko na atak

77 minuta - 0:1. Po niepozornie wyglądającej akcji Brown mocnym, precyzyjnym strzałem wyprowadza Szkotów na prowadzenie. Szczęsny bez szans

75 minuta - Klich mocno z dystansu, niestety niedokładnie

66 minuta - kombinacyjna akcja Polaków. Obraniak technicznym zagraniem obsłużył Milika, ale napastnik Augsburga z trudnej pozycji uderzył niecelnie

64 minuta - na trybunach Stadionu Narodowego zasiadło 41 652 widzów

58 minuta - ależ okazja dla biało-czerwonych! Uderzenie głową Glika mija o centymetry prawy słupek bramki strzeżonej przez Marshalla

55 minuta - mieliśmy dużo szczęścia. Piszczek niemal w pozycji leżącej blokuje strzał jednego ze Szkotów

51 minuta - niemrawy strzał z dystansu Peszki. W ten sposób nie pokonamy golkipera gości

46 minuta - rozpoczynamy drugą połowę. Polska bez zmian w składzie

45 minuta - pierwsza połowa za nami. Oglądamy bardzo słabe widowisko na Stadionie Narodowym

44 minuta - błąd Polaków w obronie, ale Szczęsny jest tam, gdzie powinien

40 minuta - obraz gry biało-czerwonych nie ulega zmianie. Tak jak pisaliśmy wcześniej, ten mecz nie jest dobrą reklamą futbolu

31 minuta - Piszczek huknął z narożnika pola karnego, ale futbolówka poleciała wysoko nad poprzeczką

28 minuta - wreszcie moment ożywienia. Milik zdecydował się na strzał z dalszej odległości, ale na posterunku Marshall

26 minuta - na trybunach już słychać pierwsze gwizdy niezadowolenia, co nie jest specjalnie dziwne, gdyż mecz po prostu nie olśniewa

20 minuta - nieco lepsze wrażenie sprawiają Szkoci. Nasi dzisiejsi rywale potrafią dobrze rozegrać piłkę, a przy tym nie boją się starć na pograniczu faulu

16 minuta - fragment brzydkiej gry z obu stron

12 minuta - piękny, techniczny strzał Obraniaka. Zabrakło niewiele

10 minuta - Szkoci częściej utrzymują się przy piłce, Polacy jak na razie zbyt nerwowo

7 minuta - póki co wzajemne "badanie sił", żadna ze stron nie kwapi się do zdecydowanego ataku

2 minuta - głębokie dośrodkowanie Milika z prawej strony, ale zamykającego akcję Peszkę uprzedził bramkarz gości

1 minuta - rozpoczął się towarzyski mecz Polska - Szkocja

Kibice
Kibice na trybunach Stadionu Narodowego przed piłkarskim meczem towarzyskim ze Szkocją. Fot.: PAP/Bartłomiej Zborowski

20.15 - znamy również skład reprezentacji Szkocji:

1-David Marshall - 2-Alan Hutton, 4-Russel Martin, 5-Gordon Greer, 3-Charlie Mulgrew - 11-Ikechi Anya, 6-Barry Bannan, 8-Scott Brown (kapitan), 7-James Morrison - 9-Steven Fletcher, 10-Ross McCormack

19.50 - kapitanem biało-czerwonych będzie Łukasz Piszczek, który po raz 35. zagra w drużynie narodowej

19.35 - Adam Nawałka podał skład reprezentacji Polski na dzisiejszy mecz towarzyski ze Szkocją. Początek spotkania zaplanowano na godz. 20:45 na Stadionie Narodowym w Warszawie:

12-Wojciech Szczęsny - 26-Łukasz Piszczek (kapitan), 15-Kamik Glik, 4-Łukasz Szukała, 2-Tomasz Brzyski - 5-Waldemar Sobota, 8-Grzegorz Krychowiak, 11-Mateusz Klich, 10-Ludovic Obraniak, 17-Sławomir Peszko - 21-Arkadiusz Milik.