MŚ piłkarzy ręcznych: Polska - Szwecja. Horror zakończony potopem szwedzkich łez

2015-01-26, 19:40

. Foto: PAP/EPA/Robert Ghement

Polscy piłkarze ręczni awansowali do ćwierćfinału mistrzostw świata, które odbywają się w Katarze. Biało-czerwoni pokonali Szwedów 24:20 (10:11) i w kolejnej rundzie zagrają w środę z Chorwatami.

Piotr Chrapkowski po meczu Polska - Szwecja na MŚ piłkarzy ręcznych (IAR)
+

MŚ piłkarzy ręcznych: Polacy podjęli walkę mimo kontuzji >>>

Wcześniej - w fazie grupowej - Polacy ulegli Niemcom 26:29 i Danii 27:31 oraz pokonali Argentynę 24:23, Rosję 26:25 i Arabię Saudyjską 32:13.

Jak można się było spodziewać, oba zespoły przystąpiły do spotkania mocno spięte. Szczelne, agresywne obrony 6-0 nie pozwalały na zbyt częstą zmianę wyniku. Także bramkarze Sławomir Szmal i Mattias Anderson dawali popisy swoich umiejętności.

Po pięciu minutach i golu Michała Daszka był remis 1:1. Gra toczyła się bramka za bramkę, choć w dalszym ciągu padały one niezbyt często. Ciężar gatunkowy pojedynku miał wpływ na poczynania obu drużyn, osłabionych brakiem swoich kontuzjowanych liderów Krzysztofa Lijewskiego i Kima Anderssona.

Sytuacja nieco się zmieniła gdy na boisku pojawił się Karol Bielecki. W 15. min wyrównał na 4:4, po czym podwyższył na 5:4 i Polacy po raz pierwszy objęli prowadzenie. Po jego trzecim z rzędu trafieniu i udanym rzucie Daszka było 7:5 (20.).

Coraz więcej kłopotów rywalom zaczął sprawiać Szmal, który m.in. obronił karnego. Z kolei po przeciwnej stronie Bartosz Jurecki wykorzystał rzut z siedmiu metrów i prowadzenie urosło do trzech goli.

Wtedy jednak przytrafiły się biało-czerwonym błędy, dwóch z nich powędrowało na kary i w 28. min zespoły powróciły do punktu wyjścia, gdy rywale wyrównali na 9:9. Szwedzi dużo lepiej rozegrali końcówkę pierwszej połowy, rzucili cztery gole z rzędu i do szatni schodzili wygrywając 11:10.

Michał Jurecki: Rozmawialiśmy w szatni, że to najważniejszy mecz w naszej karierze

PGNiG/x-news

Po przerwie Szwedzi zaczęli się bronić systemem 5-1 i cały czas utrzymywali jedno-, dwubramkową przewagę. Błędy mnożyły się z obu stron (Polacy mieli kłopoty ze złapaniem piłki), a mimo to biało-czerwoni wyrównali w 40. min 14:14 (wykorzystany karny przez Bartosza Jureckiego). Chwilę później objęli prowadzenie po golu Wiśniewskiego. Różnica byłaby większa, gdyby dwie stuprocentowe okazje wykorzystał Daszek, a sędziowie nie podjęli kilku kontrowersyjnych decyzji.

Tak zamiast kilkubramkowego prowadzenia kwadrans przed końcem znów było 15:15. Na uznanie zasługuje jednak uważna gra Polaków w obronie i dobra dyspozycja Szmala, dzięki czemu Skandynawowie też mieli spore kłopoty z podwyższaniem wyniku. Dlatego w 48. min to podopieczni Michael Bieglera wygrywali 17:15.

Szmal nie tylko świetnie spisywał się między słupkami, ale też zaskakiwał rywali przechwytując ich podania do kontry prawie na połowie boiska. Tym razem to Polacy utrzymywali minimalne prowadzenie, do czasu gdy w 57. min Michał Jurecki podwyższył na 21:18.

2,5 min przed końcem Bartosz Jurecki po raz kolejny wykorzystał karnego i Polska prowadziła 22:19. Na ostatnie półtorej minuty Szwedzi wycofali bramkarza, ale ich zawodnik rzucił niecelnie przy stanie 20:22. Gdy zaczęła się ostatnia minuta biało-czerwoni byli w posiadaniu piłki i wygrywali dwoma golami.

Gdy Wiśniewski zdobył gola na 23:20, wiadomo było, że Polska wystąpi w ćwierćfinale. Wynik ustalił Michał Jurkiewicz.

Mecz Polska - Chorwacja w ćwierćfinale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych odbędzie się w środę o godzinie 16.30 czasu polskiego.

Polska w ćwierćfinale mistrzostw świata! Biało-czerwoni pokonali Szwedów 24:20

Polska - Szwecja 24:20 (10:11)

Polska: Sławomir Szmal - Bartosz Jurecki 5, Michał Jurecki 5, Michał Daszek 4, Adam Wiśniewski 3, Karol Bielecki 3, Mariusz Jurkiewicz 2, Andrzej Rojewski 1, Kamil Syprzak 1, Przemysław Krajewski, Piotr Grabarczyk, Michał Szyba, Piotr Chrapkowski.

Szwecja: Mattias Andersson, Johan Sjoestrand - Fredrik Petersen 5, Jonas Kallman 4, Markus Olsson 3, Victor Oestlund 2, Niclas Ekberg 2, Andreas Nilsson 2, Lukas Karlsson 1, Mattias Zachrisson 1, Magnus Persson, Tobias Karlsson, Patrik Fahlgren, Jesper Nielsen.

man, PAP

RELACJA z meczu Polska - Szwecja na następnej stronie >>>

RELACJA NA ŻYWO Polska - Szwecja:

W ćwierćfinale w środę spotkamy się z Chorwacją! Brawo Polacy!!!

24-20 Jurkiewicz podwyższa wynik! KONIEC - JESTEŚMY W ĆWIERĆFINALE!

23-20 Wiśniewski tuż przed końcem meczu!

22-20 Szwedzi w podwójnym osłabieniu zdobywają gola!

22-19 Bartek Jurecki znów bezbłędnie z rzutu karnego!

21-19 Chyba najważniejszy moment meczu. Rzut karny dla biało-czerwonych i kolejna kara dla Szwedów

21-19 Szybki gol dla Szwedów zdobyty w osłabieniu

21-18 Michał Jurecki!!! Już bardzo blisko ćwierćfinału!

20-18 Dwie minuty kary dla Oestlunda na cztery minuty przed końcem meczu!

20-18 Wreszcie trafia Andrzej Rojewski - jego pierwszy gol w tym meczu

19-18 Sławek Szmal ratuje nam skórę w stylu Manuela Neuera z MŚ w piłce nożnej

19-18 Fatalny błąd w ataku Polaków, który wykorzystuje Kaellman

19-17 Niezwykle ważna bramka Michała Jureckiego. Osiem minut do końca meczu!

18-17 Persson niweluje przewagę biało-czerwonych. Wciąż bardzo blisko i wciąż bardzo nerwowo, czyli standard w meczu Polaków

18-16 Bartosz Jurecki po raz kolejny skutecznie z rzutu karnego

17-16 Olsson odpowiada na szturm Polaków szybką bramką

17-15 Tym razem z drugiego skrzydła trafia Wiśniewski!

16-15 Wykorzystujemy grę w przewadze. Znów ratuje nas Michał Daszek ze skrzydła

15-15 Persson z rzutu karnego kończy czarną serię Szwedów, którzy przez około 7 minut nie potrafili zdobyć gola

15-14 Adam Wiśniewski po świetnie rozegranej kontrze wyprowadza biało-czerwonych na prowadzenie!

14-14 Bartosz Jurecki bezbłędnie z rzutu karnego. Mamy remis!

13-14 Dużo szczęścia miał Michał Daszek po ataku ze skrzydła. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki rywali

12-14 Petersen skutecznie po błyskawicznej kontrze

12-13 Mariusz Jurkiewicz przechwycił piłkę i rzucił nie do obrony

11-13 Persson znów dość łatwo trafia na bramkę biało-czerwonych

11-12 Michał Jurecki z dziewiątego metra idealnie trafia. Rywale już w komplecie

10-12 Kaellman mimo gry w osłabieniu zdobywa punkt dla Szwedów

10-11 Zaczynamy drugą część gry - Szwedzi jeszcze półtorej minuty w osłabieniu

10-11 KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY!

10-11 Wreszcie! Bartosz Jurecki trafia i Szwedzi dostają jeszcze karę dwuminutową!

9-11 Na minutę przed końcem znów trafiają Szwedzi. Co się dzieje z grą biało-czerwonych?

9-10 Kolejna kontra "Trzech Koron" wykorzystana przez Ekberga

9-9 Niestety kontra Szwedów i Kaellman doprowadza do wyrównania. Polacy już w komplecie

9-8 Olsson trafia z drugiej linii

9-7 Michał Jurecki nawet w podwójnym osłabieniu zdobywa gola!

8-7 Kolejny gol dla rywali - tym razem trafia Petersen. na dodatek gramy w podwójnym osłabieniu - Karol Bielecki schodzi na dwie minuty

8-6 Markus Olsson wykorzystuje świetną akcję "Trzech Koron"

8-5 Krajewski dostaje dwuminutową karę

8-5 Z kolei Bartosz Jurecki skutecznie rzuca z linii siedmiu metrów

7-5 Sławomir Szmal broni rzut karny! To już piąty rzut karny obroniony przez polskiego bramkarza na tym turnieju!

7-5 Daszek znów świetnie ze skrzydła

6-5 Dwie minuty kary dla Olssona za odpychanie. Gramy w przewadze 6 na 5 zawodników

6-5 Po raz kolejny Karol Bielecki - kapitalne zawody rozgrywa dziś nasz zawodnik

5-5 Szwedzi odrabiają

5-4 Ponownie Karol Bielecki potężnie rzuca i mamy prowadzenie i to wciąż w osłabieniu. Brawo biało-czerwoni!

4-4 Mimo osłabienia świetnie rzuca Karol Bielecki

3-4 Kara dla Piotra Grabarczyka za odpychanie - dwie minuty gramy w osłabieniu

3-4 Trzymamy kciuki, aby Polacy ograli Szwedów, jak kiedyś. Na razie olbrzymie nerwy w tym meczu z obu stron

3-4 Kaellman po błędzie Polaków skutecznie kończy akcję

3-3 Syprzak dobija i po 10 minutach mamy znów remis. Czyżby kolejny horror się szykował?

2-3 Oestlund przedarł się przez defensywę biało-czerwonych. Fani "Trzech Koron" mają się z czego cieszyć

16.30 - ZACZYNAMY!

16.29 - W ćwierćfinale na zwycięzcę meczu Polska - Szwecja czeka już Chorwacja: MŚ piłkarzy ręcznych: Chorwacja potencjalnym rywalem Polski w ćwierćfinale >>>

16.28 - Hymny obu drużyn już za nami

16.20 - Już tylko 10 minut do rozpoczęcia meczu. Polscy fani w Dausze już gotowi na mecz

16.00 - A tak prezentuje się wejście do hali Ali Bin Hamad Arena, gdzie za pół godziny rozpocznie się mecz Polska - Szwecja

15.58 - Trzeba jednak dodać, że Szwedzi też bardzo obawiają się starcia z Polakami. Jesteśmy bowiem ich "odwiecznym koszmarem": >>> MŚ piłkarzy ręcznych: Szwedzi już boją się starcia z Polską <<<

15.55 - Do meczu pozostało jedynie 35 minut. Polacy wcale nie są faworytami meczu ze Szwecją. Bukmacherzy zdecydowanie typują zwycięstwo ekipy "Trzech Koron" nad "Biało-czerwonymi". Miejmy nadzieję, że się mylą, ale nastroje po spotkaniu z Danią nie są zbyt optymistyczne - nawet wśród najwierniejszych fanów reprezentacji Michaela Bieglera

15.50 - W polskiej drużynie zabraknie niestety jednego z podstawowych rozgrywających Krzysztofa Lijewskiego. Zawodnik Vive Tauronu Kielce ma kontuzjowaną stopę

15.49 - Zapraszamy na RELACJĘ NA ŻYWO z meczu Polska - Szwecja na naszych stronach. Biało-czerwoni już są na rozgrzewce przed starciem z ekipą "Trzech Koron"

Marcin Nowak, PolskieRadio.pl

ZAPOWIEDŹ meczu Polska - Szwecja na następnej stronie >>>

Po sobotniej porażce z Danią wiadomo, że w grze Polaków trzeba dużo poprawić przed poniedziałkowym pojedynkiem o wszystko. Szwedzi na pewno nie będą rywalem dużo łatwiejszym niż Duńczycy.

- Lepiej, że dzisiaj przegraliśmy mecz, a nie w poniedziałek, bo ten ze Szwecją w 1/8 finału będzie dużo ważniejszy - powiedział po meczu z Danią na MŚ piłkarzy ręcznych Adam Wiśniewski, skrzydłowy reprezentacji Polski.

Trzeba jednak podkreślić, że limit błędów dla biało-czerwonych już się wyczerpał. W meczu ze Szwecją przegrany nie będzie mógł liczyć już na nic - będzie musiał spakować swoje rzeczy i wrócić do kraju.

W polskiej drużynie, która w pierwszej rundzie w grupie D zajęła trzecie miejsce, zabraknie jednego z podstawowych rozgrywających Krzysztofa Lijewskiego. Zawodnik Vive Tauronu Kielce ma kontuzjowaną stopę.

- Ona utrudnia mu nie tylko granie, ale też i normalne funkcjonowanie. Najprawdopodobniej Lijewski nie będzie w stanie pojawić się na boisku do końca turnieju. Obecnie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja się zmieniła - powiedział lekarz kadry Rafał Markowski.

W jego miejsce został zgłoszony Piotr Masłowski. Rozgrywający Azotów Puławy w reprezentacji kraju rozegrał 18 spotkań, w których zdobył 16 bramek.

Źródło: PGNiG/x-news

Pod znakiem zapytania stoi także występ Piotra Chrapkowskiego, Roberta Orzechowskiego i w mniejszym stopniu Mariusza Jurkiewicza. Z kolei w ekipie rywali może nie pojawić się na boisku prowadzący grę Szwedów i ich największa gwiazda Kim Andersson, który uskarża się na uraz barku.

Pytanie tylko, kto lepiej poradzi sobie z osłabieniami drużyny. Polscy szczypiorniści mają świadomość tego, że czeka ich wyjątkowo zacięte spotkanie. W ostatnich latach wielokrotnie mierzyli się z tym rywalem, a w ich starciach nigdy nie brakowało emocji.

- Mam nadzieję, że uda nam się ograniczyć liczbę popełnianych błędów i awansować do ćwierćfinału. W porównaniu z ostatnim meczem z tym rywalem w obu ekipach zaszło dużo zmian kadrowych. Jedyne co mogę powiedzieć, to że jutro na pewno nie wygramy 10 bramkami - powiedział Andrzej Rojewski, rozgrywający naszej kadry.

- Szwecja to nie ogórki, walczyli jak równy z równym z Francuzami, pokonali Islandię i Czechów co pokazuje, że dobre grają na tym turnieju. Mamy spore problemy kadrowe, ale nie możemy się poddawać. Teraz jak przegramy, to odpadamy, więc wrzucamy w ten mecz całe swoje siły i musi być dobrze - mówi bramkarz reprezentacji Polski Piotr Wyszomirski.

Zwycięstwo w tym spotkaniu nie tylko zadecyduje o wejściu do ćwierćfinału, lecz także w perspektywie może przybliżyć do igrzysk w Rio de Janeiro. Mistrz świata bezpośrednio awansuje do turnieju olimpijskiego, a drużyny z miejsc 2-7 będą miały prawo startu w turniejach kwalifikacyjnych.

Przegranemu zespołowi pozostanie jeszcze jedna olimpijska szansa - przyszłoroczne mistrzostwa Europy, których gospodarzem (15-31 stycznia) będzie Polska.

Mistrz kontynentu także zagra w Brazylii, a dwie inne ekipy, które tego nie wywalczą w MŚ 2015, otrzymają szansę startu w eliminacjach.