Pogoń Lwów - klub, który przekracza granice
Dla reaktywowanej w 2009 roku Pogoni Lwów ważny jest zarówno sukces sportowy, jak i pamięć o swoich korzeniach. Najstarszy Polski klub musi jednak walczyć o to, by przetrwać.
2015-12-31, 10:40
Posłuchaj
W październiku 2009 roku, dzięki inicjatywie młodych Polaków ze Lwowa i wsparciu Konsulatu Generalnego RP, udało się reaktywować jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej piłki nożnej - Pogoń Lwów.
Ukraińskie miasto zajmuje szczególne miejsce na mapie polskiej piłki nożnej - można powiedzieć, że tutaj narodził się ten sport w naszym kraju. W tym mieście powstały pierwsze polskie kluby (Lechia, Czarni i właśnie Pogoń) oraz pierwszy Związek Piłki Nożnej - mówi autor reportażu o reaktywowanym klubie, Adrian Bąk.
Od 2009 roku Pogoń przeszła drogę od najniższych ligowych szczebli do 3. ligi krajowej. Przez te sześć lat związani z klubem ludzie starają się, by futbol przekraczał granice. Od początku działalności prowadzona jest szkółka piłkarska, która dba także o poznanie korzeni, popularyzując pamięć o gwiazdach przedwojennej piłki i organizując wyjazdy na turnieje i obozy do Polski.
W zespole nie ma ograniczeń - grają w nim zarówno Polacy, jak i Ukraińcy i zawodnicy z rodzin mieszanych.
REKLAMA
- Mamy we Lwowie dwie polskie szkoły, teatr polski, radio, gazety i organizacje harcerskie. Nie było natomiast organizacji sportowej, ale Pogoń tak naprawdę nie przestała istnieć, bo nie ma żadnego dokumentu świadczącego o tym, że została rozwiązana - przyznał Marek Horbań, prezes klubu.
- Bardzo się cieszę, że mogę tu pracować, to dla mnie cenne doświadczenie. Co prawda ta dzisiejsza Pogoń gra na innym szczeblu, ale może kiedyś... dlaczego nie? Młodzi zawodnicy muszą być świadomi, że grają w najstarszym polskim klubie, to też nasza motywacja, żeby grać o wyższe cele - mówił trener Witalij Łobasiuk
15 grudnia na spotkaniu prezydenta Andrzej Dudy z Polakami na Ukrainie wiceprezes klubu Piotr Leusz wręczył mu szalik zespołu.
REKLAMA
Borykający się z problemami finansowymi klub prosi o pomoc. Wspierają go między innymi kibice z Polski.
Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Adriana Bąka.
Tytuł audycji: Świat w Jedynce
Przygotował: Jarosław Kociszewski
REKLAMA
Data emisji: 12.12.2015
Godzina emisji: 12.19
ps, PolskieRadio.pl
REKLAMA