Szczyt K2 dla Polaków, czyli dla każdego z nas. Polscy himalaiści ruszyli w góry, można ich wspierać
K2 to marzenie himalaistów z całego świata, najtrudniejszy przeciwnik, z jakim przyszło się mierzyć wspinaczom wysokogórskim w warunkach zimowych i jak dotąd też jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Narodowa wyprawa na ten szczyt zbliża się wielkimi krokami, każdy może ją wspierać.
2017-04-06, 13:15
Letnia wyprawa przygotowawcza na K2 – pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego – planowana jest już na czerwiec 2017 roku. Natomiast ekipa, która pod wodzą Krzysztofa Wielickiego o zdobycie drugiego szczytu świata planuje walczyć zimą, do Pakistanu powinna wyruszyć już w grudniu bieżącego roku.
Powiązany Artykuł
Himalaiści szlifują formę na szczyt - K2 czeka zimą. Siłownia niczym groźny serak?
Przygotowaniami zimowej wyprawy na K2 kieruje Janusz Majer i Krzysztof Wielicki. Janusz Gołąb, podczas narodowej wyprawy na K2 ma pełnić funkcję kierownika sportowego. Kadra na wyprawę to także Adam Bielecki, Piotr Tomala, Paweł Michalski, Jarosław Botor, Marek Chmielarski z Polakami ma się także wspinać legitymujący się polskim paszportem Denis Urubko.
Himalaiści przygotowują się do podboju K2. Część z nich jest w tej chwili w Himalajach. Paweł Michalski podjął wyzwanie zdobycia dwóch ośmiotysięczników w jednym sezonie. Himalaista chce zdobyć Makalu i Lhotse. Akcja górska trwa, jej postępy można śledzić na profilu Pawła na Facebooku.
Trwa także wyprawa trzyosobowego zespołu w którego skład wchodzą Piotr Tomala, Jarek Gawrysiak i Rafał Fronia na Mount Everest 8848 m n.p.m. i Lhotse 8516 m n.p.m. Jak czytamy na stronie himalaiści.pl "wyprawa na te dwa szczyty (najwyższą i czwartą pod względem wysokości górę świata) stanowi swoisty trening wysokościowy i sprawdzian przed zbliżającą się Zimową Wyprawą na K2".
REKLAMA
Z kolei Adam Bielecki w góry wyrusza 9 kwietnia. Zimowy zdobywca Gaszerbruma I i Broad Peaku podejmie próbę wytyczenia nowej, trudnej technicznie drogi na północnej ścianie ośmiotysięcznika Cho Oyu, w głównej grani Himalajów Wysokich.
Zatem w górach wysokich dzieje się. Himalaistów można dopingować, obserwować ich działania, a także wspierać. Jak to zrobić w przypadku Narodowej wyprawy na K2 i spełnić ambicję Polaków o zdobyciu "góry gór” jeszcze w tym roku? Więcej informacji w materiale wideo.
źr. Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
Ośmiotysięczniki w Himalajach i w Karakorum, których w sumie jest czternaście, ulegały polskiej szarży dziesięć razy, w tym raz Polacy podzielili się zdobyczą. W 2005 roku Sziszapangmę wraz z Piotrem Morawskim zdobył Włoch Simone Moro.
REKLAMA
Oprócz Everestu i wspomnianej Sziszapangmy biało-czerwona flaga jako pierwsza zimą powiewała na Manaslu w 1984 (Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski), Dhaulagiri w 1985 roku (Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka), Czo Oju w 1985 (Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski), na Kanczendzondze w 1986 (Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki), Annapurnie I w 1987 (Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka), Lhotse w 1988 (samotne wejście Krzysztofa Wielickiego), Gaszerbrumie I w 2012 (Janusz Gołąb i Adam Bielecki) oraz w 2013 na Broad Peaku (Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Małek i Adam Bielecki).
Na trzech szczytach pierwsi byli koledzy Polaków - Denis Urubko (Makalu w 2009 i Gaszerbrum II w 2011), Simone Moro (Makalu w 2009, Gaszerbrum II w 2011 i Nanga Parbat w 2016 i Sziszapangma, ale wspólnie z Polakiem więc "kradzież” pod okiem przedstawiciela pionierów), Cory Richards (Gaszerbrum II w 2011) oraz Alex Txikon (Nanga Parbat 2016) i Muhammad Ali (Nanga Parbat 2016).
K2 to jedyny szczyt, który zimą od lat odpiera ataki himalaistów. Narodowa wyprawa na ten szczyt jest promowana pod hasłem "K2 dla Polaków”.
– Ze względu na nasze polskie osiągnięcia, te z ostatnich lat, a także te dawniejsze można powiedzieć, biorąc w cudzysłów, że ten szczyt "nam się należy” – mówi Janusz Majer.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
K2 dla Polaków zimą: Amerykanie z "New York Times" podglądają, jak to robią polscy himalaiści
Wyprawa na K2 organizowana jest w ramach programu sportowego Polskiego Związku Alpinizmu "Polski Himalaizm Zimowy 2016 - 2020", którego celem jest dokonanie pierwszych w historii zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Program w 2010 roku rozpoczął himalaista Artur Hajzer.
Po śmierci założyciela programu Artura Hajzera jest on kontynuowany. Został także poszerzony. Główne cele to zdobywanie szczytów w Himalajach i Karakorum trudnymi technicznie drogami w stylu alpejskim i dziewiczych rejonów górskich.
Kiedy program startował takich niezdobytych zimą szczytów ośmiotysięcznych było pięć, teraz jest jeden - K2.
Twórcą himalaizmu zimowego był legendarny kierownik polskich wypraw w góry wysokie Andrzej Zawada.
REKLAMA
Aneta Hołówek, Polskieradio.pl
REKLAMA