Tour de Pologne 2017: Peter Sagan zwycięzcą pierwszego etapu. Kapitalny finisz Słowaka
Pierwszy etap Tour de Pologne ze startem i metą w Krakowie pokazał, ile emocji czeka kibiców podczas wyścigu. Zapraszamy do śledzenia relacji w Polskim Radiu oraz na portalu polskieradio.pl.
2017-07-29, 17:15
Posłuchaj
Sagan po emocjonującym finiszu z peletonu wyprzedził o pół długości roweru Australijczyka Caleba Ewana (Orica) i zdobył żółtą koszulkę lidera. Trzecie miejsce zajął Holender Danny van Poppel (Sky).
Niedługo po starcie z Rynku Głównego oderwało się od peletonu czterech kolarzy: Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Paweł Bernas (Orlen CCC Polska), Holender Martijn Keijzer (Lotto NL-Jumbo) oraz Francuz Charles Planet (Novo Nordisk).
Peleton jednak utrzymywał bezpieczny dystans, nie pozwolił uciekinierom za bardzo się oddalić. Czołówka zgarnęła jednak dwie górskie premie i jedną lotną - zdobył je Keijzer, który zapewnił sobie koszulkę lidera klasyfikacji punktowej i górskiej. Tuż przed metą doszło do kraksy, w której uczestniczył
REKLAMA
W niedzielę 2. etap - 142 kilometry z Tarnowskich Gór do Katowic.
Powiązany Artykuł
Kolarze będą w sumie rywalizowali na siedmiu etapach. Zaczynają w Krakowie, będą też finiszować w Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej. Organizatorzy zrezygnowali z jazdy indywidualnej na czas, która od kilku lat kończyła wyścig pod Wawelem.
Polskie Radio, patron medialny imprezy, zaprasza słuchaczy na specjalne audycje oraz relacje na żywo, które w radiowej Jedynce i Trójce przeprowadzą Włodzimierz Rezner i Krzysztof Kuzak.
Relacja na żywo:
16.40 - Co za finisz! Peter Sagan zwycięzcą pierwszego etapu! Na drugim miejscu Caleb Ewan,
REKLAMA
Na kilkadziesiąt metrów przed metą doszło do kraksy, ale to nie przeszkodziło Słowakowi w wykonaniu zadania.
16.38 - CCC Sprandi walczyło, żeby wypracować pozycję dla młodziutkiego Alana Banaszka, ale oglądamy właśnie atak Daniela Ossa (MBC) i Tomasza Marczynskiego (Lotto-Soudal)
REKLAMA
16.35 - Rozpoczyna się ostatnie z trzech okrążeń, 4 kilometry do mety.
16.29 - Zbliżamy się do finiszu:
16.24 - Paterski już złapany, peleton wchłonął zawodnika CCC.
REKLAMA
16.23 - Ucieczka Macieja Paterskiego, Keizer złapany przez peleton. Jak poradzi sobie Polak? Do mety 15 kilometrów.
16.22 - Nie możemy doczekać się momentu, w którym zawodnicy dojadą do tego miejsca:
16.21 - Keizer wygrywa premię lotną.
REKLAMA
16.16 - Próba ataku Paterskiego, ale nieudana. Czołowa dwójka znów razem.
16.10 - Ucieczka podzieliła się, Keizer i Paterski jadą razem, za nimi są Bernas i Planet. Do mety pozostało 25 kilometrów, przewaga nad peletonem to około minuta i piętnaście sekund.
16.05 - Keizer wygrywa drugą premię.
REKLAMA
15.55 - Nieco ponad dwa kilometry do drugiej premii, a tymczasem... ucieczka znów odskoczyła, oglądamy naprawdę zaciętą walkę. Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo), Maciej Paterski (CCCSprandi), Paweł Bernas (Polska) i Charles Planet (Novo Nordisk) wyglądają bardzo dobrze.
15.45 - 80 kilometrów za kolarzami, do mety pozostało jeszcze 45. Peleton zbliża się do ucieczki, wydaje się, że to już kwestia bardzo krótkiego czasu, kiedy ją wchłonie.
15.30 - Martijn Keizer z LottoNL-Jumbo wygrał premię górska.
REKLAMA
Przewaga, o którą tak zacięcie walczyli uciekinierzy, maleje. Już tylko minuta i czterdzieści sekund.
15.10 - Na 55 kilometrze przewaga ucieczki malaje do 2 minut i czterdziestu sekund
15.00 - Kolarze pokonali 50 km, ucieczka utrzymuje przewagę
14.35 - Przewaga ucieczki wciąż rośnie, to już ponad trzy minuty
REKLAMA
14.25 - po 25 kilometrach ucieczka ma przewagę 2 minuty 50 sekund. Tymczasem dowiadujemy się, że z wyścigu już wycofał się jeden zawodnik. Ruben Guerreiro z ekipy Trek-Segafredo
14.10 - Ucieczka ma przewagę 2 minuty i 20 sekund, a uciekają Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Paweł Bernas (Polska), Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo) i Charles Planet (Team NovoNordisk)
REKLAMA
13.50 - Kolarze już po "ostrym starcie" i mamy pierwszy atak
13.45 - Kolarze walczą o nagrodę główną samochód, ale i o koszulki
Żółta koszulka - klasyfikacja generalna
Różowa koszulka - klasyfikacja górska
Niebieska koszulka - klasyfikacja najaktywniejszych
Biała koszulka - klasyfikacja sprinterów
13.35 - Po honorowym starcie kolarze przejadą około 10 km, potem zacznie się ostrzejsza walka
REKLAMA
13.33 - Tak wygląda start Tour de Pologne z wysokości kolarskiego siodełka
13.25 - Kolarze gotowi do startu, warunki w Krakowie są rewelacyjne. Ruszamy!
13.00 - Po raz pierwszy od kraksy podczas Tour de France do rywalizacji wraca dzisiaj Rafał Majka. 10 lipca, nazajutrz po etapie, na którym mocno się potłukł podczas szybkiego zjazdu z górskiej przełęczy Polak wycofał się z wyścigu. Był mocno poturbowany. Rany były głębokie, miał zdarta skórę z kolan i łokci, obrażenia klatki piersiowej i pleców. Jak przyznał, po raz pierwszy płakał z bólu jadąc do mety w Chambery. Od ponad tygodnia jednak intensywnie trenuje i jest gotowy do podjęcia wyzwania.
REKLAMA
12.50 - W Krakowie trwają ostatnie przygotowania do startu, kolarze podpisują między innymi listę startową ... musi być potwierdzenie, że przyszli do pracy
12.30 - Tuż przed startem wyścigu, dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang w radiowej Jedynce mówił, że kibice kochają kolarstwo, bo to dyscyplina wyjątkowa. - To kolarze jadą do kibiców - podkreślał dodając, że w ostatnich kilku latach, na startach, premiach, metach i wzdłuż całej trasy, w ciągu siedmiu dni wyścigu, Tour de Pologne gromadzi ponad trzy miliony widzów.
Jak organizuje się tak wielką imprezę? Co stresuje najbardziej dyrektora wyścigu? Jaką "cichą umowę" Czesław Lang miał z Rafałem Majką? Jak technika wpłynęła na sytuację w peletonie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
12.10 - Wielkim faworytem sprinterskich pojedynków jest też Caleb Ewan z ekipy Orica-Scott. Sprinter pojedzie z numerem 32 na koszulce. Powinien on zdominować rywalizację na krótkich i płaskich etapach. Na papierze Ewan jest najszybszym zawodnikiem w stawce.
Powiązany Artykuł
Tour de Pologne 2017: Peter Sagan robi show już przed startem wyścigu
12.05 - Pierwszy etap ze startem i metą w Krakowie to pole do popisu dla sprinterów. Niewykluczone, że swoje atuty pokaże dwukrotny mistrz świata ze startu wspólnego Peter Sagan. Kolega Rafała Majki z zespołu Bora-hansgrohe. Sagan powraca do rywalizacji w cieniu kontrowersji związanych z jego wykluczeniem z zakończonego niedawno Tour de France. Chociaż w teorii jego predyspozycjom lepiej odpowiadać będą bardziej pagórkowate odcinki rozgrywane w drugiej części Tour de Pologne, to już pierwszego dnia Słowak na pewno spróbuje pokazać się z jak najlepszej strony tym bardziej, ze po ściganiu we Francji czuje niedosyt.
12.02 - Trasa etapu jest pagórkowata, ale końcowy odcinek aż do mety w alei Focha dość płaski. Po drodze zawodnicy będą mogli zdobyć punkty na dwóch górskich premiach w Bachowicach (71 km) i Kaszowie (97 km) oraz na lotnym finiszu w Krakowie (112 km), gdzie dodatkowo do zdobycia są trzy sekundy bonifikaty. Etap powinien się zakończyć około godz. 16.40.
REKLAMA
12.00 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z pierwszego etapu 74. Tour de Pologne. Uroczysty start wyścigu zaplanowano na godzinę 13.15.
Trasa 74. Tour de Pologne:
29.07,1. etap: Kraków - Kraków (130 km)
30.07, 2. etap: Tarnowskie Góry - Katowice (142 km)
REKLAMA
31.07, 3. etap: Jaworzno - Szczyrk (161 km)
01.08, 4. etap: Zawiercie - Zabrze (238 km)
02.08, 5. etap: Nagawczyna - Rzeszów (130 km)
03.08, 6. etap: Wieliczka - Zakopane (189 km)
REKLAMA
04.08, 7. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (132 km)
Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl
REKLAMA