Rosja 2018: Senegal, czyli podtrzymać mundialową passę z afrykańskimi drużynami

Pierwszy mecz przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji reprezentacja Polski rozegra 19 czerwca w Moskwie na Otkrytije Arenie o godzinie 17.00 z Senegalem.

2017-12-01, 19:08

Rosja 2018: Senegal, czyli podtrzymać mundialową passę z afrykańskimi drużynami
Reprezentacja Senegalu w piłce nożnej 2017. Foto: screenshot/fsf.sn

Losowanie grup mundialowych za nami. Polska znalazła się w grupie H obok Senegalu, Kolumbii i Japonii. Z okazji tego wydarzenia przedstawiamy sylwetkę jednego z rywali grupowych, podopiecznych Aliou Cisse. 

Senegal zakwalifikował się na turniej ze strefy CAF wygrywając grupę D, jednak nie obyło się bez kontrowersji. 12 listopada Lwy Terangi rozgrywały mecz z RPA, który zakończył się wynikiem 2:1 dla Południowoafrykańczyków.

Arbitrem głównym tego spotkania był Joseph Lamptey pochodzący z Ghany, który w ocenie FIFA wypaczył wynik meczu - dopatrzył się zagrania ręką senegalskiego obrońcy Kalidou Koulibaly'ego, który dostał piłką w nogę i niesłusznie podyktował rzut karny dla gospodarzy.

RPA po tamtym meczu zajmowała drugie miejsce, mając punkt więcej od Senegalu. Mecz został powtórzony w listopadzie i Senegal pokonał rywali 2:1, awansując na mundial w Rosji. 

REKLAMA

Senegal po raz pierwszy na mistrzostwa zakwalifikował się w 2002 roku, co juz było wielkim sukcesem. Bez wątpienia była to jedna z największych sensacji mistrzostw, zakończyli udział na ćwierćfinale przegrywając dopiero po „złotym golu” z późniejszym medalistą - Turcją. Po drodze sensacyjnie ograli broniących tytułu Francuzów.

Prezentowali się bardzo dobrze kondycyjnie, a ich gra mogła się podobać kibicom.

2002 rok Lwy Terangi mogą zaliczyć do udanych - po porażce 2:3 z Kamerunem zajęły bowiem drugie miejsce w Pucharze Narodów Afryki.

Aktualnie bez wątpienia największą gwiazdą jest Sadio Mane, który stał się najdroższym afrykańskim piłkarzem w historii. W 2016 roku zawodnik dołączył do Liverpoolu za 34 mln funtów.

REKLAMA

W tej chwili Mane jest jednym z najbardziej wyróżniających się piłkarzy z Afryki, którzy grają na boiskach Europy.

Jest to zawodnik, wokół którego selekcjoner buduje zespół - szybkość, siła i technika czynią go jednym z decydujących argumentów jakie posiada grupowy rywal Polski. 

Posadę selekcjonera Aliou Cisse objął w marcu 2015 roku, wcześniej zbierając doświadczenie przy reprezentacji U23. Był jednym z tych piłkarzy, którzy stanowili trzon zespołu na mundialu w Korei Południowej i Japonii, gdzie Senegal dotarł do ćwierćfinału.

REKLAMA

W 2017 roku pod jego wodzą Senegal po raz drugi w historii kraju awansował na mistrzostwa świata.  

Dotychczas Polska reprezentacja nie grała z Senegalem, jednak myśl szkoleniowa z kraju nad Wisłą nie jest obca w Afryce. Henryk Kasperczak obejmował stery Lwów Terangi w 2006 roku, wprowadzając ich do Pucharu Narodów Afryki 2008 w Ghanie. 

Z afrykańskimi drużynami biało-czerwoni na mundialu mierzyli się do tej pory trzy razy. W 1978 roku pokonali Tunezję 1:0, cztery lata później bezbramkowo zremisowali z Kamerunem, a w 1986 roku w Meksyku uzyskali taki sam rezultat w starciu z Marokiem.

REKLAMA

Senegal będzie pierwszym rywalem Polaków na zbliżającym się mundialu w Rosji. 

Senegal

Miejsce w rankingu FIFA: 23

Trener: Aliou Cisse

REKLAMA

Największe gwiazdy: Sadio Mane

Sukcesy na MŚ: 1/8 finału - Korea Południowa/Japonia 2002

Bilans meczów z Polską: Brak

mb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej