X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

K2, Broad Peak, Lhotse ... Jerzy Kukuczka zdobył Himalaje, podbije teatr? "Intencje mamy szlachetne"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 11:44
W Teatrze Śląskim trwają próby do spektaklu "Himalaje". Prapremierę sztuki, która przypomina historię legendarnego alpinisty Jerzego Kukuczki zaplanowano na 11 maja.
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Kukuczką przed wyjazdem w 1989 na Lhotse (Polskie Radio)
Jerzy Kukuczka  graffiti w Bogucicach
Jerzy Kukuczka – graffiti w Bogucicach Foto: materiały prasowe

- To trudna sprawa, bo to jest postać legendarna, na to nakładają się wydarzenia ostatnich miesięcy i lat, to wszystko, co się wydarzyło z Tomaszem Mackiewiczem, to co się wcześniej zdarzyło na Broad Peak, K2 – mówi reżyser Robert Talarczyk.

Czytaj więcej
k2 1200 f.jpg
K2 dla Polaków: zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł

Kanwą spektaklu jest wydana w 2016 r. książka autorstwa dwóch śląskich dziennikarzy Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego pt. "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście". Obaj autorzy pracowali nad teatralną adaptacją wraz z dramaturgiem Arturem Pałygą.

- Może wygląda to na koniunkturalizm, ale intencje mamy szlachetne, bo o spektaklu o Kukuczce rozmawiamy od paru lat. Ten temat jest ciągle nośny i ciągle się coś wokół tego dzieje, trudno więc opowiedzieć o tym wszystkim bez doraźnego dziennikarskiego backgroundu. Nie chcemy jednak takiego wrażenia, bo to jest opowieść o ludziach, którzy są w innym stanie świadomości, w innym stanie przestrzeni, o tym bardzo chcemy opowiadać - jak oni patrzą na nas i jak my patrzymy na nich – dodaje dyrektor Talarczyk.

Rolę Jerzego Kukuczki zagra Dariusz Chojnacki. - Jest fizycznie podobny do Kukuczki, grał go nawet w filmie dokumentalnym, ale jest też mentalnie zbliżony do tego bohatera, ma swój własny świat – opowiada reżyser.

Czytaj więcej
Urubko Bielecki Revol 1200 f.jpg
Pisanie o himalaistach jest trudne? "To jak wspinanie się na ośmiotysięcznik nago”

- Mają taką przestrzeń w głowie, że możemy im zazdrościć i próbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego oni w te góry lezą, chociaż czasem oni sami nie potrafią na nie odpowiedzieć - przyznał Talarczyk.

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 r. w Katowicach. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, tj. wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8000 metrów. Zajęło mu to dziewięć lat. Przed nim był tylko Włoch Reinhold Messner, ale potrzebował na to samo 17 lat.

Polak wspinał się zazwyczaj w ekstremalnie ciężkich warunkach - zimą albo nowymi trasami, przy czym siedmiokrotnie w stylu alpejskim. Żaden inny zdobywca wszystkich ośmiotysięczników nie może pochwalić się takim dorobkiem. W ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 r.-10 listopada 1986 r.) stanął na szczycie sześciu z 14 takich szczytów.

Wywiad z Bernadette McDonald, urodzoną w Kanadzie pisarką i autorką wielu książek, która od wielu lat opisuje "polskich lodowych wojowników”.

PolskieRadio.pl

24 października 1989 r., podczas wspinaczki nową drogą na Lhotse, Kukuczka, którego partnerem był Ryszard Pawłowski, odpadł ze ściany na wysokości ok. 8200 m; lina nie wytrzymała obciążenia i pękła, a on spadł w dwukilometrową przepaść i zginął na miejscu. Po odnalezieniu ciała pochowano je w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku.


(ah) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nanga Parbat: przypominamy wyjątkową rozmowę z Tomaszem Mackiewiczem. "Jak już zaczęliśmy, to trzeba to skończyć" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 13:10
- Gdy zaczynaliśmy myśleć o zdobyciu ośmiotysięcznika zimą, to nie mieliśmy zbyt dużego budżetu. Nanga była najbliżej, najbliżej Karakorum Highway. Była najłatwiej dostępnym ośmiotysięcznikiem z tych, na które jeszcze nikt nie wszedł. Dlatego padło na Nangę, a jak już zaczęliśmy, to trzeba to skończyć - mówił Tomek Mackiewicz w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń