Justyna Kowalczyk coraz bliżej podium

2011-11-26, 14:30

Justyna Kowalczyk podczas biegu na pięć kilometrów techniką dowolną w fińskim Kuusamo. Foto: fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Justyna Kowalczyk, w biegu na 5 km techniką dowolną, w fińskim Kuusamo zajęła 5. miejsce. Zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen.

Trener Justyny Kowalczyk jest zadowolony z wyniku swojej zawodniczki
+

Justyna Kowalczyk w piątkowym sprincie zajęła 13. miejsce i dziś, w biegu na 5 km, musiała odrabiać straty.

Wygrała Marit Bjoergen z czasem 11.45,3. Justyna Kowalczyk była piąta, a do zwyciężczyni straciła aż 21,5 s.

Druga była Szwedka Charlotte Kalla (11,6 s straty), a na najniższym stopniu podium stanęła kolejna Norweżka Vibeke Skofterud (12,9 s straty). Pierwsze trzy miejsca zajęły więc te same zawodniczki i w tej samej kolejności, co podczas ubiegłotygodniowej inauguracji sezonu w Sjusjoen oraz piątkowym sprincie w Kuusamo.

Już na pierwszym pomiarze czasu widać było, że Kowalczyk nie jest obecnie w formie, która pozwoliłaby jej zagrozić najlepszym zawodniczkom. Inaczej sprawa wygląda z Bjoergen. Norweżka zaczęła bardzo spokojnie, ale na ostatnich dwóch kilometrach wrzuciła "wyższy bieg" i nie dała szans rywalkom.

Pozostałe Polki zajęły odległe lokaty. Ewelina Marcisz była 45., Sylwia Jaśkowiec 52., a Paulina Maciuszek 54.

Sobotni bieg był drugim z trzech etapów minicyklu Ruka Triple. W niedzielę na zakończenie zawodniczki pokonają 10 km techniką klasyczną. Na trasę ruszą z zaliczeniem różnic czasowych wypracowanych w dwóch wcześniejszych biegach. W Finlandii można się wzbogacić łącznie aż o 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ - po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całej imprezie.

Kowalczyk do rywalizacji przystąpi szósta, nieco ponad minutę za Bjoergen.

W ubiegłym roku Polka w Ruka Triple zajęła drugie miejsce, tylko za rewelacyjną Norweżką. Teraz wskoczyć na podium będzie jej bardzo trudno, trzecia Kalla ma bowiem 43,4 s przewagi.