more_horiz
Sport

Nikt na świecie nie odważy się zastąpić Adama Małysza

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 14:30
Rozpoczynający się w Oberstdorfie Turniej Czterech Skoczni po raz pierwszy od 17 lat odbędzie się bez Adama Małysza.

W 60. edycji imprezy liderem polskiej ekipy ma być Kamil Stoch. Rywalizacja na obiektach w Niemczech i Austrii potrwa do 6 stycznia.

Małysz, który 26 grudnia wyleciał do Ameryki Południowej na Rajd Dakar, przyciągał przed telewizory oraz na trybuny miliony biało-czerwonych kibiców. Największy sukces odniósł w sezonie 2000/01, kiedy zwyciężył z przewagą ponad 100 pkt. Jako pierwszy skoczek narciarski w historii zgromadził ponad 1000 pkt w czterech konkursach.

- Adama nie zastąpi żaden zawodnik na świecie i nikt nie będzie próbował tego robić. Liderzy jednak odchodzą, a życie toczy się dalej. Pod względem sportowym podobne oczekiwania są w stosunku do Kamila Stocha, ale nadal czekamy na eksplozję jego wyników - powiedział TVN24 Łukasz Kruczek.

Stoch nie jedzie na Turniej Czterech Skoczni jako faworyt

Faworytów upatruje się w Austriakach - liderze klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Andreasie Koflerze, Gregorze Schlierenzauerze czy Thomasie Morgensternie. Niemcy marzą o zwycięstwie jednego z ich zawodników; największe szanse mają Severin Freund i Richard Freitag.

Turniej Czterech Skoczni to prestiż

TCS to najbardziej prestiżowa impreza w kalendarzu, rozgrywana od 1953 roku; w pierwszej edycji triumfował Austriak Sepp Bradl.

Tylko raz w historii zdarzyło się, że turniej musiał zakończyć się po trzech konkursach. Skakanie w Innsbrucku nie mogło się odbyć w 2008 roku z uwagi na fatalną pogodę.
Największą gwiazdą TCS jest Janne Ahonen, który zwyciężał pięć razy. Do takiego wyczynu daleko wszystkim obecnie rywalizującym zawodnikom.

Fin napisał jeszcze jeden akapit w historii turnieju. To on musiał w sezonie 2005/06 podzielić się zwycięstwem z Czechem Jakubem Jandą. Po ośmiu kolejkach, na czterech różnych obiektach, uzbierali identyczną liczbę punktów.

Wydarzeniem była również edycja 2001/02. Po raz pierwszy i dotychczas jedyny w historii wszystkie cztery konkursy wygrał jeden skoczek - Sven Hannawald.

W 60. TCS powalczą o milion

W tym roku organizatorzy zapewnili, że jeżeli któremuś z zawodników uda się skopiować ten wyczyn, otrzyma w nagrodę milion franków szwajcarskich. Tak wysokich nagród w skokach narciarskich jeszcze nigdy nie było.

W ostatnich trzech edycjach triumfowali Austriacy; rok temu cieszył się Thomas Morgenstern, który później zdobył także Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

TCS jest rozgrywany według innych zasad niż pozostałe konkursy Pucharu Świata

W pierwszej serii zawodnicy rywalizują w parach system KO. Do finału przechodzą zwycięzcy każdej z par oraz pięciu skoczków z najwyższą liczbą punktów. Ten system sprawia, że bardzo ważne są wyniki kwalifikacji; od nich bowiem zależy, kto z kim spotka się w parze.
Polacy przed TCS trenowali w Ramsau, później w Wiśle-Malince.

Trener Łukasz Kruczek zdecydował, że w jubileuszowej 60. imprezie wystąpią Kamil Stoch, Piotr Żyła, Stefan Hula i Aleksander Zniszczoł. Piąty zawodnik zostanie wybrany po zawodach Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu 28 grudnia.

Klasyfikacja generalna 59. TCS w sezonie 2010/2011:

1. Thomas Morgenstern (Austria) 958,8 pkt
2. Simon Ammann (Szwajcaria) 928,4
3. Tom Hilde (Norwegia) 895,0
4. Manuel Fettner (Austria) 882,4
5. Martin Koch (Austria) 880,6
6. Adam Małysz (Polska) 875,2
7. Matti Hautamaeki (Finlandia) 861,8
8. Andreas Kofler (Austria) 840,5
9. Wolfgang Loitzl (Austria) 834,5
10. Anders Jacobsen (Norwegia) 830,7
...
15. Kamil Stoch (Polska) 810,4
41. Stefan Hula (Polska) 402,5
43. Dawid Kubacki (Polska) 386,1

ah, PAPX
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem