LM: Manchester United - Real Madryt. Zasłużona czerwona kartka

2013-03-06, 17:23

LM: Manchester United - Real Madryt. Zasłużona czerwona kartka
Manchester United - Real Madryt - faul Naniego. Foto: PAP/EPA/KERIM OKTEN

Przepisy w piłkę nożną jasno stwierdzają, że niebezpieczne zagranie należy karać czerwoną kartką. Za takie należy uznać faul Naniego w meczu Manchesteru United z Realem Madryt.

We wtorkowym spotkaniu rewanżowym 1/8 finału Ligi Mistrzów Manchester United podejmował Real Madryt. Po remisie 1:1 na Santiago Bernabeu teoretycznie w korzystniejszej sytuacji byli wicemistrzowie Anglii.
Angielski zespół objął prowadzenie w 48. minucie, gdy do własnej bramki trafił Sergio Ramos. Od tej pory zaczęły się jednak "nieszczęścia" ekipy z Old Trafford. Najpierw czerwoną kartkę za faul zobaczył Portugalczyk Nani, a między 66. i 69. minutą Real zdobył dwa gole. Pierwszego, po pięknym strzale, wprowadzony chwilę wcześniej Chorwat Luka Modrić, a wynik ustalił z ostrego kąta Ronaldo, dla którego wtorkowy mecz był szczególny. Gwiazdor "Królewskich" występował w MU w latach 2003-2009.
Wiele kontrowersji wzbudziła czerwona kartka, jaką turecki arbiter Cuneyt Cakir pokazał Naniemu. Wszystko wskazuje jednak na to, że wykluczenie Portugalczyka było w pełni zasłużone.

Alvaro
Alvaro Arbeloa po starciu z Nanim

- Wydaje mi się, że arbiter podjął słuszną decyzję. Każdy jest zdenerwowany tą sytuacją, ale to było niebezpieczne zagranie. Czy miał intencję tak zagrać, czy nie - nie ma znaczenia. Jeśli to niebezpieczne zagranie - to jest za to czerwona kartka - przekonywał legendarny piłkarz Manchesteru United - Roy Keane.

Po stronie tureckiego sędziego stanęła też UEFA, która w oficjalnym oświadczeniu podkreśliła, że nie widzi żadnych błędów Cakira w spotkaniu na Old Trafford.

Przepisy w piłkę nożną opublikowane na stronie FIFA też potwierdzają słuszność decyzji o czerwonej kartce w tym spotkaniu. W rozdziale 12 zasad gry w piłkę nożną ("Law 12 - Fouls and misconduct") wyraźnie opisany jest przypadek "poważna gra faul"/"rażący faul" ("serious foul play"), który można tu zastosować.

Czytamy w nim, że "zawodnik jest winny poważnego faulu, jeżeli używa nadmiernej siły lub brutalności przeciwko rywalowi, w momencie, gdy atakuje piłkę, która jest w grze". Ponadto "każde wejście w rywala, które zagraża jego bezpieczeństwu musi zostać zakwalifikowane za poważną grę faul". I na koniec - "każdy gracz, który w starciu o piłkę z przeciwnikiem, z przodu, z boku, czy z tyłu, za pomocą jednej lub obu nóg, przy użyciu siły zagraża bezpieczeństwu przeciwnika jest winny poważnej gry faul".

W tego typu sytuacjach nie stosuje się przywileju korzyści - tylko należy natychmiast wyrzucić winnego nieczystej gry z boiska i wznowić grę bezpośrednim rzutem wolnym lub podyktować "jedenastkę", gdy sytuacja miała miejsce w polu karnym rywali.


Marcin Nowak, fifa.com, PAP, goal.com

Polecane

Wróć do strony głównej