Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Ruch Chorzów. Wymiana ciosów w Wielkich Derbach Śląska

2013-08-23, 22:30

Górnik Zabrze - Ruch Chorzów. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

W drugim spotkaniu 5. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Górnik Zabrze zremisował na własnym boisku z Ruchem Chorzów 2:2 (1:1) w 99. w historii Wielkich Derbach Śląska.

Remisem zakończyły się ligowe 99. Wielkie Derby Śląska. Zabrzanie przystąpili do meczu z odwiecznym lokalnym rywalem jako lider tabeli piłkarskiej ekstraklasy. Z obronieniem tej pozycji będą mieli kłopot.
Mecz mogło obejrzeć tylko trzy tysiące kibiców gospodarzy, czyli komplet na przebudowywanym stadionie Górnika. Zapewne lepszego początku nie mogli sobie wyobrazić. Po czterech minutach było 1:0. Stratę piłki chorzowian na własnej połowie wykorzystali Maciej Małkowski i Mateusz Zachara. Pierwszy dokładnie podał, drugi precyzyjnie uderzył.
Zabrzanie parli do podwyższenia prowadzenia i byli blisko sukcesu. Zachara trafił w poprzeczkę, Prejuce Nakoulma nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem "Niebieskich". Nic nie wskazywało, by goście mogli coś w piątek zdziałać. Tymczasem w 41. minucie pomocnik Ruchu Marek Zieńczuk wyrównał. Będąc 25 metrów od bramki rywali z powietrza uderzył piłkę i ulokował ją w siatce za plecami zaskoczonego Norberta Witkowskiego.
Drugą połowę też mocnym akcentem zaczęli zabrzanie. Znów oko w oko z Krzysztofem Kamińskim znalazł się Nakoulma. Tyle, że tym razem nie dał szans chorzowskiemu bramkarzowi. Gol dodatkowo ubarwił widowisko, bo goście ruszyli do przodu, stwarzając jednocześnie Górnikowi okazję do kontr.
Do sporego zamieszania w polu karnym zabrzan doszło w 60. minucie, kiedy sędzia najpierw sygnalizował "11-tkę" dla przyjezdnych, ale po konsultacji z asystentem zmienił decyzję.
"Wejście smoka" mógł zaliczyć rezerwowy pomocnik Ruchu Maciej Jankowski, gdyby tuż po pojawieniu się na boisku trafił do pustej bramki. Chorzowianie próbowali wywalczyć punkt do końca. Te starania zostały uwieńczone golem w doliczonym czasie gry. Po centrze Pavla Sultesa z rzutu wolnego głową uderzył w zamieszaniu Jankowski, a bramkarz Górnika nie zdołał zatrzymać wtaczającej się do siatki piłki.

Górnik Zabrze - Ruch Chorzów 2:2 (1:1)
Bramki:
1:0 Mateusz Zachara (4), 1:1 Marek Zieńczuk (41), 2:1 Prejuce Nakoulma (50), 2:2 Maciej Jankowski (90+2-głową).
Żółta kartka - Ruch Chorzów: Marek Szyndrowski.
Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 3 000.
Górnik Zabrze: Norbert Witkowski - Paweł Olkowski, Adam Danch, Ołeksandr Szeweluchin, Rafał Kosznik - Prejuce Nakoulma, Radosław Sobolewski (83. Łukasz Madej), Mariusz Przybylski, Krzysztof Mączyński, Maciej Małkowski (86. Seweryn Gancarczyk) - Mateusz Zachara (71. Sergei Mosnikov).
Ruch Chorzów: Krzysztof Kamiński - Martin Konczkowski, Adrian Mrowiec, Marek Szyndrowski, Bartłomiej Babiarz - Marek Zieńczuk (72. Pavel Sultes), Łukasz Surma, Kamil Włodyka (82. Jakub Smektała), Marcin Malinowski, Łukasz Janoszka - Grzegorz Kuświk (67. Maciej Jankowski).